PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze: Muzeum Górnictwa Węglowego gotowe do dalszego rozwoju

  • PAP/AT    28 września 2017 - 07:35
Zabrze: Muzeum Górnictwa Węglowego gotowe do dalszego rozwoju
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (fot.wikipedia.org/Konrad Kurzacz/Pimke)

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu koordynuje unijny projekt, mający pomóc w zachowaniu kolejnych unikatowych obiektów przemysłowych.
• W ramach przedsięwzięcia ruszył już m.in. przetarg na przebudowę i modernizację głównej siedziby zabrzańskiego muzeum.

• Plany zakładają zagospodarowanie części pomieszczeń pod bibliotekę naukową, magazyny otwarte i pracownie muzealne: konserwacji zbiorów czy digitalizacji.

• Wraz z samorządem Chorzowa zakłada też utworzenie w tym mieście Muzeum Hutnictwa - na terenie dawnej Huty Kościuszko.

W ramach przedsięwzięcia ruszył już m.in. przetarg na przebudowę i modernizację głównej siedziby zabrzańskiego muzeum - mieszczącej się w zniszczonym dziś budynku dawnego starostwa przy ul. 3 Maja. "Ten budynek ma być taką naszą siedzibą naukowo-badawczą" - sygnalizuje dyrektor instytucji Bartłomiej Szewczyk.

Od blisko dekady Muzeum Górnictwa Węglowego rozwija działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza. To działająca od 10 lat zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz stopniowo udostępniany kompleks Sztolnia Królowa Luiza - oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa.

Organizowane wspólnie przez samorząd woj. śląskiego i Zabrza Muzeum w ostatnich latach przeprowadziło m.in. warty łącznie ok. 200 mln zł (w tym ok. 130 mln zł środków zewnętrznych, głównie z UE) program inwestycyjny dotyczący Guido i Luizy. W sobotę w Luizie oficjalnie ruszy główna piesza trasa turystyczna.

Jedno z kolejnych przygotowywanych przez placówkę przedsięwzięć dotyczy m.in. kilku dalszych obiektów i przestrzeni w Zabrzu. Prócz siedziby Muzeum przy ul. 3 Maja, obejmuje ono zniszczony budynek cechowni dawniej należący do kompleksu kopalni Królowa Luiza oraz zasadniczy historyczny kompleks tej kopalni.

W gmachu przy ul. 3 Maja znajdują się dziś cenne archiwa, starodruki, klisze i kolekcje malarstwa naiwnego śląskich artystów nieprofesjonalnych. Po pożarze z 2011 r. stan budynku stale pogarsza się. Dziś wymaga on gruntownego remontu, który pozwoli na bezpieczne przechowywanie zbiorów, a także pełnienie dotychczasowych i nowych funkcji.

Jak powiedział Szewczyk, plany zakładają zagospodarowanie tam części pomieszczeń pod bibliotekę naukową, magazyny otwarte i pracownie muzealne: konserwacji zbiorów czy digitalizacji. Niewielka część konferencyjna powstanie w oparciu o efektowną salę witrażową z przylegającymi salami.

"Potrzebujemy pomieszczeń do pracy. Wystawy muzealne mają tam być uzupełnieniem, a nie główną funkcją" - wyjaśnił dyrektor. Z kolei otwartym magazynem studyjnym ma stać się budynek dawnej cechowni przy ul. Wolności 387 - dziś pozostający w katastrofalnym stanie technicznym. Brak szybkiej interwencji może wiązać się z groźbą zawalenia się zabytkowego obiektu z 1870 r.

W głównym kompleksie Luizy planowany jest m.in. kompleksowy remont i konserwacja zabytkowej maszyny parowej szybu Carnall z 1915 r. wraz z budową wytwornicy pary - koniecznej wobec perspektywy odcięcia jej dotychczasowego źródła z pobliskiej elektrociepłowni, która w najbliższym czasie zostanie zastąpiona powstającą nową.

Dotąd na powierzchni wokół Carnalla nie wyremontowano też dotąd m.in. budynku maszynowni szybu Schoenaich. Jego odnowienie umożliwiłoby też przystosowanie do funkcji wystawienniczych. Z kolei remont budynku warsztatu elektrycznego (dawnej skraplarni powietrza) ma zmierzać do urządzenia tam warsztatu muzealnego wraz z pokazową kuźnią.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.