PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze: pomnik Pstrowskiego ma zostać przebudowany na upamiętniający Brać Górniczą

  • PAP/JS    19 lutego 2018 - 22:41
Zabrze: pomnik Pstrowskiego ma zostać przebudowany na upamiętniający Brać Górniczą
W uchwale kluczowy jest zapis, że do wzniesienia nowego pomnika wykorzystana zostanie dotychczasowa rzeźba (fot. youtube.com)

Podlegający dekomunizacji pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu zostanie przebudowany na pomnik upamiętniający Brać Górniczą, a działkę, na której się znajduje, obejmie tamtejsze Muzeum Górnictwa Węglowego – zdecydowali zabrzańscy radni.
  • Oznacza to wzniesienie w tym samym miejscu, w którym dziś stoi pomnik Pstrowskiego, nowego pomnika poświęconego już nie tej postaci lecz całemu środowisku górniczemu.
  • W uchwale kluczowy jest zapis, że do wzniesienia nowego pomnika wykorzystana zostanie dotychczasowa rzeźba.
  • Pomnik zostanie opatrzony odpowiednią tablicą honorującą górniczą pracę i całe to środowisko (dokładny zapis zostanie jeszcze opracowany).

W ten sposób samorządowcy z Zabrza chcą uchronić przed dekomunizacją jeden z symboli miasta - monumentalną rzeźbę upamiętniającą pierwotnie postać górnika, który pod koniec lat 40. ub. wieku miał zainicjować tzw. współzawodnictwo pracy.

O przegłosowaniu podczas sesji rady miasta Zabrza dwóch uchwał - zakładającej wzniesienie pomnika Braci Górniczej oraz przekazującej teren, na którym stoi dotychczasowy monument, do Muzeum Górnictwa Węglowego - poinformował rzecznik zabrzańskiego magistratu Sławomir Gruszka.

Współpomysłodawca zmian, historyk, radny współrządzącego miastem ugrupowania Skuteczni dla Zabrza Dariusz Walerjański powiedział, że chodzi o próbę znalezienia uczciwego historycznie rozwiązania - umożliwiającego opowieść o czasach, o których mówi ustawa, a jednocześnie dokumentującego historię miasta i regionu, której ważną częścią zajmuje się tamtejsze muzeum.

"Pomnik wpisał się już w pewną przestrzeń, stoi w parku z ławeczkami i fontanną naprzeciwko Muzeum Górnictwa Węglowego. Na początku obecnego wieku park ten zmienił swój charakter - stał się parkiem edukacyjnym opowiadającym o górnictwie. Obok stoją m.in. historyczny kombajn górniczy i podziemna kolejka" - przypomniał przewodniczący komisji i kultury rady miasta Zabrze.

"Pomnik świetnie się w to wpisał. Biorąc to pod uwagę, powstał plan, aby działkę, na której znajdują się eksponaty muzealne i na której stoi pomnik, przekazać do Muzeum - i to zakłada jedna z uchwał. Druga uchwała dotyczy wzniesienia pomnika Braci Górniczej" - wskazał Waleriański.

Wyjaśnił, że oznacza to wzniesienie w tym samym miejscu, w którym dziś stoi pomnik Pstrowskiego, nowego pomnika poświęconego już nie tej postaci lecz całemu środowisku górniczemu. Jak podkreślił, w uchwale tej kluczowy jest zapis, że do wzniesienia nowego pomnika wykorzystana zostanie dotychczasowa rzeźba.

"Wzięliśmy tu pod uwagę tę ars poetica, że pan Marian Konieczny, który ponad 30 lat temu stworzył tę rzeźbę, wzorował się na Pstrowskim, lecz nie do końca oddał fizjonomiczne różnice. Uważamy więc, że wykorzystując tę rzeźbę - jedyny tak duży pomnik górnika w Polsce, dzieło artystyczne dość dobrej klasy - stworzymy nowy pomnik, który będzie dotyczył Braci Górniczej" - powiedział radny.

Uściślił też, że pomnik zostanie opatrzony odpowiednią tablicą honorującą górniczą pracę i całe to środowisko (dokładny zapis zostanie jeszcze opracowany). Doprecyzował, że w monumencie składającym się z dwóch elementów - wysokiej podstawy i blisko sześciometrowej wysokości rzeźby - zmieniony zostanie pierwszy z nich.×
KOMENTARZE (1)

  • Ela, 2018-02-20 20:51:41

    Wspaniale :) dobrze że jeszcze są mądrzy ludzie :)