PARTNER PORTALU
 • BGK

Zabrze zaciągnie 330 mln zł kredytu z EBI na program rozwoju

 • PAP/JS    15 listopada 2017 - 17:32
Zabrze zaciągnie 330 mln zł kredytu z EBI na program rozwoju
Pieniądze trafią m.in. na budowę dróg (fot. fotolia)

Władze Zabrza zaciągną do 330 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pieniądze mają służyć finansowaniu programu inwestycyjnego miasta; trafią m.in. na budowę dróg, uzbrojenie nowych terenów mieszkaniowych, działania rewitalizacyjne czy proekologiczne.
• O zaciągnięciu w niektórych przypadkach kolejnych już kredytów w EBI władze kilku miast woj. śląskiego informowały od 2016 r.

• Wiosną ub. roku radni Katowic zgodzili się na zaciągnięcie 165 mln zł z tego źródła m.in. na finansowanie budowy Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych i inwestycji drogowych.

• W Rybniku samorząd pożycza z EBI 267 mln zł, przeznaczając je głównie na budowę I etapu Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna na swoim terenie.

Obok Zabrza z kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego korzysta obecnie kilka innych samorządów regionu.

Zgodę na zaciągnięcie kredytu w EBI wyrazili w ostatnich dniach zabrzańscy radni. Jak poinformowała prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik, przewidziane do finansowania tymi pieniędzmi wydatki uwzględniono w zmienionej równolegle Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Zabrze na lata 2017-2046.

Zgodnie z uchwałą ws. zaciągnięcia kredytu jeszcze w 2017 r. wykorzystanych może zostać do 24 mln zł, w 2018 r. - 70 mln zł, w 2019 r. - 70 mln zł, w 2020 - 100 mln zł, a w 2021 r. - 66 mln zł.

"To będzie 330 mln zł przy przygotowywanym teraz budżecie sięgającym miliarda złotych" - zaznaczyła Mańka-Szulik.

Spłatę kredytu miasto przewidziało do 2046 r. Uchwała zakłada wykorzystanie środków z EBI na realizację wybranych zadań inwestycyjnych, spłatę wcześniejszych zobowiązań i wyprzedzające finansowanie działań przewidzianych do wsparcia unijnego.

W zmienionej wieloletniej perspektywie umieszczono m.in. "działania z zakresu ochrony środowiska" (o wartości ok. 108 mln zł, realizowane w latach 2016-2023 przy wykorzystaniu środków UE i EBI), "uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe" (o wartości ok. 55 mln zł, planowane na lata 2018-2021 przy wykorzystaniu środków EBI), "budowę i przebudowa systemu dróg lokalnych" (o wartości ok. 110 mln zł, planowane na lata 2018-2021 przy wykorzystaniu środków rządowych i EBI) czy "przebudowę ul. Piłsudskiego" (o wartości 37,5 mln zł, planowaną na lata 2018-2021 przy wykorzystaniu środków rządowych i EBI).

"Aby móc zrealizować ważne projekty dla miasta, jak chociażby przebudowę ul. Piłsudskiego, jak budowę ekranów akustycznych (wzdłuż drogi krajowej nr 88) w Maciejowie, jak ulicę Hagera (przedłużenie - red), jak połączenie strefy ekonomicznej z autostradą A1 - na takie projekty nie ma programów unijnych, więc my te drogi lokalne realizujemy tworząc szeroką inżynierię finansową" - wyjaśniła Mańka-Szulik.

W perspektywie wśród dużych wydatków majątkowych Zabrza znajdują się też obecnie m.in.: "Centrum Przesiadkowe w Zabrzu" (o wartości 105 mln zł, realizacja zakładana na lata 2017-2022 - przy wykorzystaniu środków UE i EBI) oraz "montaż finansowy modernizacji Stadionu im. E. Pohla" (o łącznej wartości w latach 2011-2026 - 319 mln zł, z czego ok. 225 mln zł w latach 2018-2026 - bez wskazania środków zewnętrznych).

Zgodnie z umieszczoną w perspektywie prognozą poziomu zadłużenia (z tytułu wyemitowanych obligacji komunalnych oraz zaciągniętych kredytów i pożyczek) przewidywany stan zadłużenia miasta na koniec 2019 r. wyniesie 499 mln zł, na koniec 2020 r. - 522 mln zł, na koniec 2021 r. - 569 mln zł, na koniec 2022 r. - 511 mln zł; i spadać ma także w kolejnych latach.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.