PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytki pięknieją za unijne

  • AZA    13 sierpnia 2010 - 09:16
Zabytki pięknieją za unijne

Kujawsko-pomorski urząd marszałkowski przeznaczył w tym roku na remonty konserwatorskie w 110 zabytkowych obiektach regionu rekordową sumę prawie 10,8 mln zł.
- Jesteśmy regionem, który na ochronę zabytków przeznaczył w tym roku największe środki. Tak wielkie wsparcie dla zabytków Kujaw i Pomorza umożliwił przygotowany i realizowany przez samorząd województwa Program Opieki nad Zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To pierwszy dokument wyznaczający kierunki ochrony zabytków w regionie. Uwzględnia nie tylko największe i najbardziej znane obiekty, ale także na przykład wiejskie kościoły, cenne ze względu na swój wiek i unikatowość - zaznacza zarząd województwa

- Program Opieki nad Zabytkami to planowy i systemowy sposób na ochronę zabytków w naszym regionie. Dzięki niemu możliwa jest renowacja wielu kościołów, zabytkowych kamienic, dworów i pałaców oraz innych bezcennych dla historii Kujaw i Pomorza obiektów. W tym roku w realizacji tych przedsięwzięć pomogą uruchomione przez samorząd województwa środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki

 Rekordowe w historii regionu środki na rewitalizację udało się zebrać dzięki połączeniu ze sobą środków z dwóch źródeł: dotacji z budżetu województwa (3,15 miliona złotych) oraz środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (7,6 miliona złotych). Wsparcie ze środków unijnych oraz budżetu województwa trafi na realizację 90 inwestycji, a 20 dotacji pochodzi wyłącznie ze środków budżetu województwa.

Zakończył się już remont klasycystycznego domu Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, który jest dzisiaj siedzibą muzeum tego teoretyka architektury, malarza, nauczyciela i pisarza.

Dobiegają też końca prace remontowe przy renowacji dachu prezbiterium gotyckiego kościoła św. Mikołaja w Inowrocławiu, gdzie naprawiono konstrukcję dachu i wymieniono dachówkę. Na ukończeniu jest również remont wieży XVI-wiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela we Włocławku. Wykonano tutaj naprawę konstrukcji hełmu wieży, wymieniono krążyny i deskowanie, położono też pokrycie z blachy miedzianej.

Kończy się też kompleksowa konserwacja wschodniej i południowej elewacji wieży kościoła św. Bartłomieja w Unisławiu.

Zaawansowane prace rewitalizacyjne trwają między innymi na stanowisku archeologicznym na terenie dawnego cmentarza przykościelnego w Płonkowie w gminie Rojewo (powiat inowrocławski). W ramach prowadzonego tutaj przedsięwzięcia wyeksponowany zostanie zarys ścian nieistniejącego kościoła św. Oswalda. Drewniana świątynia istniała tutaj już w XIV wieku, a ostatni kościół z 1749 roku został spalony w 1939 roku. Prowadzone na tym terenie prace obejmują uporządkowanie i niwelację terenu, wykonanie zarysu fundamentów kościoła i obrysu krypt grobowych, a także budowę dróg spacerowych. Na realizację przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski przeznaczył 50 tysięcy złotych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.