PARTNER PORTALU
 • BGK

Zabytki pod ochroną regionów

 • PAP/GK    6 października 2012 - 10:52
Zabytki pod ochroną regionów

W całym kraju starówki, kościoły i pałace odzyskują blask. Trwają prace renowacyjne wielu innych zabytkowych obiektów. Większość z nich może odzyskać dawną świetność dzięki dotacji w funduszy unijnych.
Dolnośląskie kaplice i barokowe obrazy

Restauracja kaplicy Hochbergów we Wrocławiu czy konserwacja barokowych obrazów w bazylikach w Jeleniej Górze i Bolesławcu to niektóre z projektów renowacji dolnośląskich zabytków, które w tym roku zostały dofinansowane z budżetu województwa.

W 2012 r. zarząd województwa dolnośląskiego udzielił 86 dotacji na renowację zabytków na łączną kwotę niemal 5 mln zł – wynika z informacji biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. W zeszłym roku było to nieco ponad 5 mln zł.

W większości przypadków były to dotację dla parafii rzymskokatolickich, wsparcie otrzymała również parafia kościoła greckokatolickiego i parafia ewangelicko-augsburska. Pieniądze na renowacje zabytków przekazano także m.in. dziewięciu gminom i Uniwersytetowi Wrocławskiemu.

Wsparcie z urzędu marszałkowskiego przeznaczono m.in. na renowację ceglanych wątków gotyckiego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu czy remont znajdującej się w katedrze greckokatolickiej Świętego Wincentego we Wrocławiu gotyckiej kaplica Hochbergów.

Pieniądze przeznaczono również na konserwację obrazów barokowych w bazylikach w Jeleniej Górze i Bolesławcu oraz obrazów znajdujących się w opactwie cysterskim w Henrykowie. Innym źródłem finansowania renowacji zabytków w regionie są środki unijne, które rozdysponowuje Dolnośląski Urząd Marszałkowski. To pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

„W 2011 r. i 2012 r. nie były prowadzone konkursy dotyczące projektów z zakresu renowacji zabytków. Również na przyszły rok nie planuje się kolejnych konkursów o dotacje na tego rodzaju zadania. Cały czas natomiast realizowane są projekty, na które umowy zostały podpisane w latach ubiegłych” – podało biuro prasowe urzędu.

Ze środków unijnych korzystały samorządy, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz szkoły wyższe, a dofinansowanie do projektów renowacji zabytków otrzymywały przede wszystkim w ramach działania „Turystyka kulturowa” Regionalnego Programu Operacyjnego. Tu budżet na lata 2007-2013 wynosił 47 mln euro.×
KOMENTARZE (4)

 • BATKA HER, 2012-10-09 19:52:23

  OCHRONA DZIAŁAĆ MUSI, INACZEJ DO NICZEGO DOBREGO TO NIE DOPROWADZI
 • SWAT, 2012-10-08 20:08:04

  WSZYSTKO SIĘ ZMIENI !!! TO PEWNE ! MUSI TAK BYĆ !
 • Renata Domagała, 2012-10-08 19:16:08

  Wymienione w artykule inwestycje to tylko kropla w morzu potrzeb. Oczywiście, dobrze, że coś się dzieje w temacie ochrony zabytków, ale to wciąż bardzo, naprawdę bardzo mało. Pochodzę z Opola: miasto wojewódzkie, a w centrum wciąż straszą zdewastowane kamienice. Nie ma pieniędzy na ich remont, a mog...łyby być ozdobą miasta. Na razie tylko straszą i szpecą. O mniejszych miasteczkach na Opolszczyźnie lepiej nie wspominać: owszem, rynki zazwyczaj odrestaurowane, a poza tym rozpacz i ruina. Wciąż jeszcze wiele z tych zniszczonych kamienic zachwyca secesyjnymi zdobieniami, ale jak tak dalej pójdzie, to już niedługo. Poza tym: unikatowy pałac w Kopicach - ruina, pałac w Kujawach - ruina, pałac w Dąbrowie - coś się tam zaczęło dziać i stanęło w miejscu, to samo z pałacem w Turawie; zamki w Głogówku, Niemodlinie - ruiny. Tak że na razie nie ma powodów do skakania z radości, co najwyżej do załamywania rąk, że tyloma pięknymi obiektami nikt się nie interesuje.  rozwiń