PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytki Świętego Krzyża odzyskają blask

  • PAP    25 kwietnia 2012 - 16:14
Zabytki Świętego Krzyża odzyskają blask

Odbudowa wieży kościelnej na Świętym Krzyżu oraz remont i konserwacja wirydarza tamtejszego klasztoru będą możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu. Wartość prac to prawie 7,5 mln zł, dofinansowanie wyniesie ponad 6,3 mln zł.
W środę w Kielcach (zabierz głos/oceń prezydenta) podpisano umowę na dofinansowanie prac w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Gospodarujący w klasztorze oblaci zapewnią 15 proc. kosztów projektu.

Zburzona podczas I wojny światowej wieża zostanie zrekonstruowana, a do budowy zostaną wykorzystane leżące obok budynku klasztoru kamienie, które pozostały z poprzedniej wieży. Wieża zostanie udostępniona zwiedzającym jako punkt widokowy. Remont i konserwacja wirydarza obejmie wszystkie elewacje oraz posadzkę i studnię. Prace potrwają do końca 2013 roku. Wieża zostanie oddana do użytku w 2014 roku, w stulecie jej zniszczenia.

Wójt gminy Sławomir Kopacz przypomniał, że jest to drugi etap projektu "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża". Pierwszy etap, który jest już na ukończeniu, objął kilka zadań, m.in. budowę Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej i zagospodarowanie szkoły w Hucie Starej pod kątem urządzenia tam schroniska. Koszt obu etapów to 19 mln zł.

Kopacz powiedział, że na Święty Krzyż rocznie przyjeżdża 200 tys. turystów i pielgrzymów, a Osadę Średniowieczną odwiedziło w pierwszym roku jej funkcjonowania 30 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.