PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytki w regionie odzyskują blask

  • AW/kujawsko-pomorskie.pl    18 października 2011 - 09:34
Zabytki w regionie odzyskują blask

W zabytkowych obiektach woj. kujawsko-pomorskiego trwają remonty konserwatorskie współfinansowane przez Urząd Marszałkowski ze środków budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku przyznano wsparcia na realizację inwestycji w 94 obiektach.
Prace prowadzone w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie (powiat bydgoski, gmina Osielsko) ujawniły ukryte pod tynkami polichromie ścienne, a w trakcie renowacji wieży kościoła św. Marcina we Wrockach (powiat golubsko-dobrzyński) odkryto relikty dekoracji maswerkowej.
 
W 2009 roku samorząd województwa przygotował Program Opieki nad Zabytkami, który oprócz diagnozy i opisu materialnego dziedzictwa kulturowego regionu wyznaczył kierunki ochrony zabytków na Kujawach i Pomorzu. W ciągu dwóch ostatnich lat na prace remontowe w zabytkach trafiło ponad 15,5 miliona złotych dotacji z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki temu udało się zrealizować 176 przedsięwzięć. O ubiegłorocznym wsparciu na ochronę zabytków więcej w artykule tutaj.

- Wspieramy remonty zabytków nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach, gdzie na ratunek czekają zabytkowe kościoły, dwory i pałace oraz inne bezcenne dla historii Kujaw i Pomorza obiekty. W realizacji tych przedsięwzięć pomagają uruchomione przez samorząd województwa środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku zarząd województwa oraz radni sejmiku zdecydowali o przyznaniu wsparcia na realizację przedsięwzięć łącznie w 94 obiektach. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel w sumie ponad 8 milionów złotych. Na tą kwotę złożyły się środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – 6,9 miliona złotych oraz z budżetu województwa – 1,2 miliona złotych.

Część z tych inwestycji to przedsięwzięcia ratujące zabytki znajdujące się w fatalnym stanie technicznym i grożące zawaleniem. Wśród nich jest pochodzący z 1761 roku drewniany kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie (powiat mogileński, gmina Mogilno), który doczekał się konserwacji południowej elewacji. Możliwa była też kontynuacja remontu pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku neorenesansowego kościoła filialnego Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Boboli w Wałdowie (powiat świecki, gmina Pruszcz), który od 2008 roku był wyłączony z użytkowania ze względu na zagrożenie konstrukcji. Prace konserwatorskie pomogły też uratować pochodzącą z 1639 roku drewnianą kaplicę w kościele św. Floriana w Pustyni (Sokołowo) w gminie Izbica Kujawska (powiat włocławski) oraz drewniany kościół św. Doroty w Orlu (powiat radziejowski, gmina Topólka) z 1775 roku.

Wśród ukończonych już prac jest konserwacja elewacji kościoła św. Marcina we Wrockach (powiat golubsko-dobrzyński), w trakcie której ujawniono pozostałości dekoracji maswerkowej w blendach wieży. We Włocławku zakończono prace konserwatorskie przy ołtarzu w kaplicy Matki Bożej w kościele franciszkanów oraz konserwację i renowację ceglanych elewacji w prezbiterium kościoła św. Jana Chrzciciela. Dobiegła też końca rewitalizacja elewacji kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w toruńskim Kaszczorku, konserwacja rokokowego ołtarza bocznego Matki Boskiej Bolesnej w klasztorze franciszkanów w Pakości (powiat inowrocławski) oraz konserwacja polichromii ściennych w kościele św. Marii Magdaleny w Biskupicach (gmina Łubianka, powiat toruński).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.