PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowa cześć Karlina do rewitalizacji

  • PAP    8 marca 2013 - 18:25
Zabytkowa cześć Karlina do rewitalizacji

Karlino (Zachodniopomorskie) otrzyma 2,1 mln zł z Unii Europejskiej na rewitalizację 1,5 hektara terenu w zabytkowej części przy ul. Konopnickiej. Inwestycja ma poprawić turystyczną atrakcyjność miasta. W piątek podpisano umowę ws. przyznania unijnej dotacji.
Emilia Filipowicz z Urzędu Miasta w Karlinie powiedziała, że zaplanowano m.in. przebudowę ulicy Konopnickiej, budowę placu zabaw, parkingu dla 54 samochodów i autobusów oraz miejsca odpoczynku dla rowerzystów.

Głównym elementem nowej aranżacji przestrzeni ma być fontanna o średnicy niemal 9 metrów, w której tryskającą na 4 metry wodę z głównej dyszy oraz kilkudziesięciu mniejszych ma "gasić" trzech naturalnej wielkości strażaków.

Fontanna ma nawiązywać do najnowszej historii miasta - erupcji ropy i największego pożaru naftowego w Europie, który wybuchł 9 grudnia 1980 r. w oddalonych o 4,5 km od miasta Krzywopłotach na wiertni Daszewo-1. Ogień gasiło 1,5 tys. osób. Pożar ostatecznie opanowano 10 stycznia 1981 r.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 4,4 mln zł. Unijne dofinansowanie w wysokości 2,1 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Z własnej kasy miasto wyda na ten cel 2,3 mln zł.

Filipowicz zapowiedziała, że przetarg, w którym będzie wyłoniony wykonawca wszystkich elementów zaplanowanej inwestycji, ma zostać ogłoszony do końca kwietnia. Miasto chce zrealizować projekt w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z wybraną w przetargu firmą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: