PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowa willa w Piwnicznej będzie uratowana

  • PAP    26 lipca 2013 - 17:55

Zabytkowa drewniana willa, która znajduje się na trasie przebudowanej drogi krajowej nr 87 w Piwnicznej w woj. małopolskim zostanie ocalona.
Budynek jest przenoszony do parku etnograficznego w Nowym Sączu. Jak poinformowała w piątek rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Iwona Mikrut, willa z okresu międzywojennego XX w. pełniła kiedyś rolę pensjonatu uzdrowiskowego.

Teraz jej położenie koliduje z przebudową drogi krajowej nr 87 i dojazdem do powstającego mostu granicznego między Polską i Słowacją.

„By ocalić zabytkowy obiekt, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków będzie on rozebrany, przeniesiony i wyeksponowany w innym miejscu" - wyjaśniła Mikrut.

Zarządca dróg porozumiał się w tej sprawie z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, które przyjmie budynek do swojego skansenu. Na koszt GDDKiA wykonywane są prace rozbiórkowe, przewożenie elementów, wykonanie fundamentów i odtworzenie budynku w nowym miejscu.

Każdy element willi jest numerowany, aby potem mógł wrócić na swoje miejsce. Wszystkie prace związane z przenosinami zabytku będą kosztować około 458 tys. zł.

Willa odtwarzana jest nieopodal wejścia do sądeckiego skansenu, w sektorze budowli gospodarczych. Po doprowadzeniu do niej mediów prawdopodobnie zostanie przeznaczona na cele biurowe i magazynowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.