PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowe polichromie atrakcją Traktu Królewskiego w Warszawie

  • AT    27 sierpnia 2013 - 13:22
Zabytkowe polichromie atrakcją Traktu Królewskiego w Warszawie

Prace badawcze przeprowadzone dzięki funduszom miejskim ujawniły zabytkowe polichromie w kościele Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Obecnie trwa ich konserwacja.
W wyniku badań, nadzorowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, ustalono istnienie, w dolnych partiach pomieszczenia, malowideł datowanych na XVII wiek, zaś w górnych partiach i na sklepieniu, malowideł XIX-wiecznych.

Prace konserwatorskie rozpoczęły się w sierpniu tego roku. Obecnie konserwowany jest fragment XIX-wiecznej polichromii sklepienia, stanowiącej część historycznego wystroju malarskiego wnętrza z okresu kiedy budynek był użytkowany przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności.

Ujawnienie tych oryginalnych malowideł oraz rozpoczęcie prac niewątpliwie wzbogaci walory historyczne i artystyczne Traktu Królewskiego.

Kościoły warszawskie to czasem jedyne miejsca, w których po zniszczeniach wojennych, zachowało się zabytkowe wyposażenie lub wystrój. To dziedzictwo naszego miasta wzbogacające historię Warszawy.

Niewielki kościółek Niepokalanego Poczęcia NMP (Res Sacra Miser), usytuowany przy Krakowskim Przedmieściu obok skweru Hoovera, stanowi pozostałość zespołu pałacowego należącego niegdyś do rodziny Kazanowskich, który przekazano po potopie szwedzkim zakonowi sióstr karmelitanek. W XIX wieku budynek użytkowany był przez  Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności.

Dofinansowanie prac badawczych, nadzorowanych przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, w latach 2011-12 wyniosło ponad 111 tys. zł.

W roku bieżącym prace konserwatorskie finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacja w wysokości 100 tys. zł. pozwala poddać konserwacji 18 m2 sklepienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.