PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy dworzec PKP w Zakopanem zostanie zmodernizowany

  • PAP    27 listopada 2014 - 14:15
Zabytkowy dworzec PKP w Zakopanem zostanie zmodernizowany

fot.wikipedia.org/Jarosław Pocztarski

Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. poinformował podczas konferencji prasowej w Krakowie, że spółka podpisała porozumienie z Urzędem Miasta Zakopane w sprawie modernizacji zabytkowego dworca kolejowego w tym mieście.
"Porozumienie jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia modernizacji obiektu. Prace przy remoncie zabytkowego dworca mogą się rozpocząć najwcześniej za pół roku i potrwają około 14 miesięcy" - poinformował Bator.

Według Batora dworzec znajdzie się w użytkowaniu wieczystym PKP, co pozwoli spółce przeznaczyć pieniądze na jego remont. Niektóre fragmenty gruntów, niegdyś użytkowe na cele kolejowe, zostaną wydzielone i przeznaczone na infrastrukturę komunikacyjną. Dzięki temu miasto będzie mogło tam zlokalizować dworzec autobusowy, który wraz z dworcem kolejowym stworzą zintegrowane centrum komunikacyjne.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher powiedzia, że podpisanie porozumienia kończy kilkuletnią bezczynność, co do odpowiedzialności za budynek dworca. Decyzję o komunalizacji zakopiańskiego dworca wydał w maju 2010 r. wojewoda małopolski, jednak do tej pory zabytkowy budynek nie był remontowany.

"W końcu doszliśmy do porozumienia i możliwy jest podział infrastruktury niezbędnej do obsługi ruchu pociągów i nieruchomości, na której będziemy mogli wybudować centrum komunikacyjne z dworcem autobusowym" - powiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Dodał, że powołano zespół roboczy do spraw modernizacji dworca.

Zakopiański dworzec zbudowano w 1899 r. dzięki staraniom hrabiego Władysława Zamoyskiego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.