PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy dworzec w rusztowaniu

  • 24swarzedz.pl    4 maja 2012 - 09:52
Zabytkowy dworzec w rusztowaniu

Remont zabytkowego dworca kolejowego w Swarzędzu trwa już cztery miesiące. Praca wre, robotnicy uwijają się zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku Mieszkańcy i pasażerowie z cierpliwością znoszą niedogodności związane z remontem, jak choćby przeniesienie kasy biletowej do kontenera.
Najpewniej do końca 2012 roku trzeba będzie czekać na ponowne otwarcie dworca PKP w Swarzędzu. Przy ulicy Dworcowej prace trwają nieprzerwanie, na placu budowy gwarno, a robota wręcz pali się w rękach. Co starsi podróżni pamiętają jeszcze pierwotny wygląd budynku i cieszą się, że nawet już teraz, na dość wczesnym etapie robót, zaczyna on powracać do swej dawnej świetności. Rezultatem przeprowadzanego od początku bieżącego roku remontu, którego koszt szacuje się na ok. 2 mln złotych, ma być między innymi wymieniona elewacja, stolarka okienna i drzwiowa i więźba dachowa, ocieplenie i odnowa wnętrza, a także nowe oświetlenie i szklane daszki nad wejściami.

Zlikwidowana ma zostać jedna z klatek schodowych, a druga, w środkowej części budynku, ma być gruntownie przebudowana. Podróżni mogą także spodziewać się nowych toalet, posadzek oraz klimatyzacji. Budynek dworca ma służyć, prócz swej oczywistej roli, także jako Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Znajdować się tam będzie punkt medyczny, straży pożarnej oraz miejskiej. W przejściu podziemnym pod peronami również widać zmiany. Ściany zostały wyczyszczone z graffiti oraz odmalowane. Renowacji poddano windy, które najczęściej padały ofiarą wandali. Kabiny są teraz czyste i w pełni funkcjonalne. Przejście podziemne nie straszy już swym wyglądem.

Niemal codziennie zmienia się wygląd budynku dworca. Sami robotnicy podkreślają, że pracy jest mnóstwo, bo dworzec znajdował się w dość opłakanym stanie. Początkowe prace miały na celu oczyszczenie i wykonanie izolacji fundamentów. Teraz trwa odnawianie pomieszczeń wewnątrz budynku oraz wymiana i odnowa elewacji. Remont dworca kolejowego w Swarzędzu oznacza szereg utrudnień dla pasażerów, jak choćby przeniesienie kasy biletowej do położonego w sąsiedztwie dworca kontenera. Biorąc jednak pod uwagę tempo i charakter prac, te niedogodności są w pełni usprawiedliwione.

Na ostateczną odsłonę dworca PKP w Swarzędzu po gruntownym liftingu, jaki zafundowała mu gmina z pomocą dofinansowania z budżetu państwa, poczekamy do pierwszych miesięcy przyszłego roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.