PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorski bilans drogowy

  • GK    16 stycznia 2013 - 11:16
Zachodniopomorski bilans drogowy

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich uznaje mijający rok za rekordowy, jeśli chodzi o oddane do użytku nowe i przebudowane drogi wojewódzkie.
Zakończyło się 12 inwestycji prowadzonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Przebudowano cztery odcinki dróg łączących krajową szóstkę z nadmorskimi kurortami - drogę nr 107 na odcinku Kamień Pomorski-Dziwnówek (8 km), drogę nr 109 - Trzebiatów - Mrzeżyno (6,5 km) i 205 prowadzącą do Darłowa na odcinku Sławno - Krupy (14 km).

Zakończono również pierwszy etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 203 Koszalin-Darłowo na odcinku z Koszalina do Iwięcina (10 km) oraz rozpoczęto jej drugi etap do miejscowości Dąbki. Ta inwestycja zgodnie z planem powinna zakończyć się w połowie czerwca 2014 r.

Kompleksowy remont przeszło też przejście przez Sławoborze w ciągu drogi nr 162 prowadzącej do Kołobrzegu (2,4 km). Kolejne inwestycje oddane w minionym roku do użytku to przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 106 Rzewnowo - Golczewo ( 17 km), drogi nr 151 Węgorzyno - Ińsko (10 km) i dwóch części obwodnicy Trzebiatowa - pierwszej, która połączyła drogi wojewódzkie 103 i 109 (0,25 km) i drugiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 102 (1,5 km).

W grudniu 2012 r. oddano też do użytku obwodnicę Szczecinka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172 (3 km) i zakończono roboty na drogach nr 151 Choszczno - Pełczyce (9 km) i nr 124 Cedynia - Chojna (19 km).

12 zakończonych w minionym roku inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego to łącznie 100,5 km przebudowanych i nowych dróg. Ubiegłoroczny budżet przeznaczony na te zadania wyniósł prawie 158 milionów złotych.

W minionym roku rozpoczęto też kolejne, zaplanowane na lata 2007-2013 inwestycje, mianowicie: przebudowę drogi 114 Trzebież - Uniemyśl (7 km), pierwszy etap przebudowy drogi nr 163 Czaplinek - Wałcz na odcinku Glinki - Wałcz (6,5 km) oraz obejście Darłowa (0,5 km) i Gościna (2,8 km).

Realizacja inwestycji powinna zakończyć się do jesieni tego roku. Zachodniopomorskie drogi otrzymały również wsparcie unijne z programu INTERREG, w ramach współpracy transgranicznej. Dzięki tym środkom przebudowywano i oddano do użytku most na Odrze Zachodniej w Gryfinie oraz przebudowano odcinek drogi nr 122 w miejscowości Żarczyn.

Te inwestycje pochłonęły w minionym roku 11 mln złotych. Most w Gryfinie był jednym z dwóch dużych obiektów mostowych, których przebudowy zakończyły się w 2012 roku. Drugim był most zwodzony w Dziwnowie, ale ta inwestycja była prowadzona ze środków własnych Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W ramach tych środków ZZDW przeprowadził też kilkadziesiąt mniejszych inwestycji drogowych. W ten sposób udało się wyremontować blisko 40 km dróg wojewódzkich. Koszt tych inwestycji przekroczył 26 milionów złotych, z czego 570 tys. pochodziło z dotacji lokalnych samorządów.

Ostatnią grupą inwestycji są zadania realizowane w ramach programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Program, który prowadzony jest od 10 lat zakłada budowę chodników, zatok autobusowych i ciągów pieszo-rowerowych.

Większość zadań dofinansowują gminy. W tym roku gminy z całego województwa wydały na ten cel 1,7 mln złotych. Najwięcej, bo 10 zadań realizowano w Białogardzie, ale najwyższą kwotę przeznaczyła gmina Stepnica - 300 tys. złotych. Gminy partycypują we wspólnym programie nie tylko wykładając pieniądze, ale również wykupując grunty pod inwestycje albo przygotowując dokumentację.

Łącznie w tym roku Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich realizował wraz z gminami 39 zadań poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ich całkowity koszt wyniósł 6 milionów złotych. Cały ubiegłoroczny budżet na zadania realizowane przez ZZDW w województwie zachodniopomorskim to blisko 272 miliony złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.