PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Budują ogród botaniczny koło Milena za unijną dotację

  • AKC    19 kwietnia 2018 - 10:53
Zachodniopomorskie: Budują ogród botaniczny koło Milena za unijną dotację
Podpisana umowa przyznająca unijne wsparcie oznacza, że niebawem koło Mielna powstanie ogród botaniczny/ fot. UMZP

Nowa ekologiczna atrakcja przybędzie na Pomorzu Zachodnim. Już za kilka miesięcy w Niegoszczy koło Mielna na ponad 2-hektarowej działce powstanie ogród botaniczny. Na jego budowę fundacja Regnum Vegetable pozyskała dofinansowanie w ramach RPO WZ 2014-2020. Umowę o dofinansowanie inwestycji podpisali wczoraj wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa i prezes Paweł Kaźmierski.
Ogród w Niegoszczy ma być miejscem ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Na ponad 2-hektarowej działce nieopodal Mielna, do której prowadzić będzie zjazd z drogi gminnej i powiatowej, posadzonych zostanie kilkaset różnych gatunków drzew, kwiatów i krzewów.

Wszystko wzbogacą trawniki i rabaty ozdobne. Ponadto powstanie budynek gospodarczy, szklarnia, obiekt techniczny, oczko wodne o wielkości 50 metrów sześciennych, chodniki, ścieżki spacerowe oraz tarasy widokowe.

- Z pewnością będzie to piękna i ciekawa przestrzeń. Posłuży pasjonatom ogrodnictwa, kolekcjonerom roślin, szkółkarzom, naukowcom, ale także mieszkańcom regionu np. dzieciom i młodzieży, bowiem to idealne miejsce na odbycie lekcji biologii na żywo - podkreślił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Przedsięwzięcie prowadzi powstała w 2016 roku fundacja Regnum Vegetable z Mielna. Jak zaznacza prezes Paweł Kaźmierski, jej celem jest wspieranie istniejących specjalistycznych kolekcji roślin oraz pomoc w tworzeniu nowych jej form, a także prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie ogrodnictwa, botaniki i ekologii.

Koszt inwestycji wyniesie prawie 2,5 mln zł. Unijne dofinansowanie, które przyznał Urząd Marszałkowski to ponad 2 mln zł. Infrastruktura na rzecz środowiska naturalnego powstanie w regionie do końca października 2018 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.