PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie pierwsze rozdało pieniądze na lokalne drogi

  • pt    4 maja 2016 - 15:10
Zachodniopomorskie pierwsze rozdało pieniądze na lokalne drogi
Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa oraz pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Artur Przybylski (fot.wzp.pl)

• Zachodniopomorskie jest pierwszym województwem, które rozstrzygnęło nabór na „Budowę i modernizację dróg lokalnych”.
• Co druga zachodniopomorska gmina będzie beneficjentem środków PROW przeznaczonych na drogi gminne i powiatowe.
O wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogły ubiegać się gminy, powiaty oraz związki gmin i związki powiatów.

W ramach naboru samorządy złożyły 184 wnioski, z czego pozytywną ocenę otrzymało 165 projektów. Ich wartość to blisko 240 mln zł, a wnioskowano o 142,6 mln zł wsparcia.

– Jesteśmy pierwszym województwem w kraju, które rozstrzygnęło nabór na „Budowę i modernizację dróg lokalnych”. Co druga zachodniopomorska gmina będzie beneficjentem środków PROW przeznaczonych na drogi gminne i powiatowe. W konsultacji z samorządowcami podjęliśmy decyzję, żeby w pierwszym naborze uruchomić całą alokację. Do tej decyzji przygotowaliśmy samorządy – mówił wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Dofinansowaniem zostanie objętych jedenaście powiatów oraz prawie pięćdziesiąt gmin. Szacuje się, że blisko 21 mln zł pozwoli na realizację ponad 100 projektów, które realnie przełożą się na przebudowę prawie 60 km dróg gminnych, 40 km dróg powiatowych oraz budowę 5 km dróg wewnętrznych. Te ostatnie, po zakończeniu inwestycji zostaną przekształcone w drogi gminne.

Ostateczna liczba realizowanych inwestycji ze wsparciem PROW zależna będzie od zasad ustalania kursu euro obowiązującego w tym konkursie. Decyzję tę ma podjąć w najbliższym czasie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wicemarszałek Rzepa zaznaczył, że zwrócił się do ministerstwa o możliwość nadkontraktacji środków. Jeżeli ministerstwo pozytywnie rozpatrzy prośbę, to większa liczba beneficjentów znajdujących się na dalszych miejscach rankingowej listy, będzie mogła podpisywać umowy.

W pierwszej dziesiątce na liście rankingowej znalazły się gminy: Sławno, Drawno, Lipiany, Pełczyce, Sianów, Dobrzany. W dalszej kolejności: Dolice, Świerzno, Tuczno, Szczecinek, Bierzwnik, Marianowo czy Powiat Walecki.

Miejsce na liście rankingowej zależało kilku kryteriów, w tym od dochodu podatkowego czy poziomu bezrobocia. Więcej punktów otrzymywał samorządy, których drogi prowadzić będą do obiektów użyteczności publicznej czy łączą się z drogą wyższego rzędu i tworzą sieć.

Pomoc z PROW ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych do 63,63 proc.

– Jak do tej pory to najwyższy poziom dofinansowania oferowany lokalnym samorządom – mówił Jarosław Rzepa. Beneficjenci mogli maksymalnie starać się o 3 mln zł wsparcia.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.