PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie stawia na drogi za blisko 1 mld zł

  • aw/PAP    14 listopada 2016 - 15:42
Zachodniopomorskie stawia na drogi za blisko 1 mld zł
Inwestycje mają być realizowane przez województwo zachodniopomorskie w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, programu Interreg i środków własnych województwa (wzp.pl)

• Blisko 1 mld zł planuje zaangażować województwo zachodniopomorskie w inwestycje drogowe w kilku najbliższych latach.
• Priorytetem województwa są drogi nad samym morzem, ale także te, którymi można dojechać na wybrzeże z głębi kraju.
"Naszym celem jest zmodernizowanie minimum 600 kilometrów dróg wojewódzkich tak, aby przynajmniej dwie trzecie dróg w naszym regionie było drogami o standardzie i parametrach europejskich" - powiedział w Szczecinie zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

W kilku najbliższych latach na zachodniopomorską infrastrukturę drogową trafi blisko 1 mld zł - poinformował Geblewicz. Jego zdaniem tyle mogą wynieść inwestycje realizowane przez województwo zachodniopomorskie w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, programu Interreg i środków własnych województwa. Według Geblewicza inwestycje drogowe to wciąż jedna z głównych potrzeb regionu.

Jak powiedział Geblewicz, plany obejmują inwestycje na drogach wojewódzkich o największym ruchu. Zaliczono do nich drogi prowadzące ze wschodu na zachód województwa i z północy na południe - dodał.

"Mówimy tu w szczególności o dwóch odcinkach leżących na osi wschód-zachód, a więc odcinku nadmorskim przebiegającym od Międzyzdrojów aż po Darłowo i dalej do granicy województwa. Drugi odcinek to droga łącząca Wolin ze Szczecinkiem. W tym układzie przebiega także tzw. chociwelka, czyli droga prowadząca ze Szczecina do Chociwla" - powiedział Geblewicz.

"Jeśli chodzi o drogi północ-południe, to mamy w tym układzie odcinek Wałcz-Kołobrzeg" - kontynuował marszałek. "Następnie Barlinek-Kołobrzeg, Pyrzyce-Kamień Pomorski z odnogą prowadzącą na wybrzeże rewalskie, a także drogę Goleniów-Wolin wiodąca przez Stepnicę i Recław, jako drogę alternatywną nad morze oraz ukończenie drogi do Nowego Warpna" - dodał Geblewicz.

Celem władz województwa jest ułatwienie ruchu nad morzem, ale także dojazdów do regionu z Poznania czy Gorzowa Wielkopolskiego trasami alternatywnymi. W najbliższym roku planowana jest m.in przebudowa drogi 151, a także przejazdu przez Stepnicę.

Na początku 2016 r. mają być ogłoszone przetargi dla drogi 142 Szczecin - Krzywnica i 102 Międzywodzie - Dziwnów i Łukęcin - Lędzin.

"W najbliższym czasie szykuje nam się porozumienie z władzami Barlinka dotyczące obejścia tej miejscowości" - powiedział dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Żuber. "Będziemy realizowali również obejścia dla Gryfic czy Trzebiatowa. Do 2020 r. chcemy się pochwalić zerowym stanem złej infrastruktury drogowej w sieci dróg podstawowych" - dodał.

Jak informuje urząd marszałkowski, w latach 2007-2014 za blisko 899 mln zł zbudowano, przebudowano i wyremontowano blisko 40 proc. z 2100 km dróg wojewódzkich na Pomorzu Zachodnim. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.