PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie. Trzebież. Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego znów ma być perełką

  • pt    11 sierpnia 2017 - 14:50
Zachodniopomorskie. Trzebież. Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego znów ma być perełką
Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego wita dziś żeglarzy informacją o wyłączeniu z eksploatacji nabrzeża i zakazie wstępu (fot.umwz)

W porcie jachtowym w Trzebieży dziś stacjonuje kilkadziesiąt jednostek, za kilka lat ma być ich kilka razy więcej. Są już plany remontu ośrodka.
• Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego wita dziś gości informacją o wyłączeniu z eksploatacji nabrzeża i zakazie wstępu.

• Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca 2018 roku powstanie nowy falochron, budynek socjalny, a także altana dla żeglarzy

• Ośrodek w Trzebieży będzie wyremontowany i znów ma szkolić żeglarzy.

Niemal pusty jachtowy basen, spękane, skruszone i uszkodzone przez czas nabrzeża najlepiej pokazują, że dni świetności Trzebież ma daleko za sobą. Dawny Centralny Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego wita dziś żeglarzy informacją o wyłączeniu z eksploatacji nabrzeża i zakazie wstępu. W czasach świetności ukończenie miejscowej szkoły żeglarstwa było nobilitacją i wyróżnieniem.

Od kilku dobrych lat ośrodek nie działa, ale ma to się zmienić.  

- Ośrodek w Trzebieży trzeba doprowadzić do stanu użyteczności. Konieczna jest szeroka współpraca Związku Żeglarskiego m.in. z władzami lokalnymi. Chcemy ten kurz posprzątać. Na początek potrzebna jest odpowiednia infrastruktura dla łodzi, następnie powinien zostać podniesiony standard ośrodka, tak by on na siebie zarabiał.

- Przy mądrym prowadzeniu można połączyć, i misję związaną z popularyzowanie żeglarstwa wśród młodzieży, i biznes. Mamy lokalnego partnera i jest dobra współpraca. Jak jest dobra wola, to wiele nam się uda zrobić – takimi słowami marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz przekonywał nowo wybranego prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę do mocnego zaangażowania w przywrócenie blasku żeglarskiej perełce nad Zalewem Szczecińskim.

Obaj, w towarzystwie lokalnych władz, odwiedzili w ostatnich dniach marinę. Na własne oczy zobaczyli skalę zniszczeń po poprzednim zarządcy, mieli też okazję do dyskusji o czekających ośrodek wyzwaniach, wyznaczyli swoistą mapę drogową dla ośrodka.

- Wierzymy, że dzięki powołaniu Fundacji Port Jachtowy Trzebież uda nam się sprawnie wyprowadzić ośrodek z trudnej historii. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego do końca 2018 roku powstanie nowy falochron, budynek socjalny, altana dla żeglarzy. Równocześnie musimy uporządkować wiele kwestii prawnych związanych z terenem. Osobiście wywodzę się za środowisk sportowych, ale widzę i doceniam rolę żeglarstwa turystycznego. Jest ono niezbędne do obudowania atmosfery i klimatu wokół Trzebieży - podkreślał Tomasz Chamera.

Przypomnijmy, że Fundacja Port Jachtowy dzięki wsparciu prawie 2,9 mln zł zmodernizuje infrastrukturę portu w Trzebieży. Obok wspomnianych już inwestycji, projekt będzie obejmował również stworzenie stanowiska do mycia jachtów czy punkt poboru ścieków i wód zaolejonych. 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.