PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaczyna się remont katowickiego dworca

  • PAP    7 lipca 2010 - 17:41
Zaczyna się remont katowickiego dworca

Jeszcze w lipcu zaczną się prace przygotowawcze przy przebudowie dworca w Katowicach - poinformował PAP rzecznik PKP S.A. Michał Wrzosek. Właściwa przebudowa ma rozpocząć się w sierpniu i potrwać do 2012 r.
Jak wyjaśnił Wrzosek, prace przygotowawcze obejmą m.in. przełożenie rur kanalizacyjnych i instalacji elektrycznych pod przyszłym placem budowy. Właściwa przebudowa rozpocznie się w sierpniu.

- To ogromna inwestycja. W miejscu dzisiejszego budynku powstanie duży węzeł przesiadkowy, obejmujący poza dworcem kolejowym także dworzec autobusowy i galerię handlową. Koszt samego dworca to ponad 100 mln euro, a całości ponad 200 mln euro - powiedział rzecznik.

Kolejarze przygotowali już dworzec tymczasowy, z którego pasażerowie będą korzystać do zakończenia inwestycji. Kasy biletowe będą przeniesione w momencie zamknięcia remontowanego budynku. Będą to kasy tylko jednego przewoźnika - PKP Intercity, ponieważ PKP S.A. i Przewozy Regionalne wciąż nie porozumiały się w sprawie spłaty zadłużenia za korzystanie przez tego przewoźnika z pomieszczeń kasowych. Obaj przewoźnicy mają podpisaną umowę o wzajemnej sprzedaży biletów, więc bilet na pociąg Przewozów Regionalnych będzie można kupić w kasie Intercity.

Ponieważ inwestycja wiąże się także z przebudową układu ulic i docelowym przeniesieniem ruchu do podziemnego tunelu, pod koniec sierpnia zostanie zamknięty plac Szewczyka, przy którym stoi dworzec. Rzecznik przyznaje, że to bardzo utrudni przejazd przez centrum Katowic. - Najlepiej zrezygnować z przejazdu samochodem przez tę część miasta, albo korzystać z objazdów - dodał.

Kolejarze już rok temu zawarli umowę na przebudowę dworca z hiszpańską firmą Neinver, która zapewni finansowanie i zrealizuje projekt. Jak wyjaśnił Wrzosek, do tej pory trwało uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń i ustalenia z miastem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.