PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagospodarowanie terenów pogórniczych wspomoże specjalny fundusz?

  • PAP/JS    13 czerwca 2017 - 18:27
Zagospodarowanie terenów pogórniczych wspomoże specjalny fundusz?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. (fot. twitter.com)

Śląsk ma bardzo dużą szansę cywilizacyjną w związku z restrukturyzacją górnictwa – ocenił w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapowiedział działania służące lokowaniu nowych inwestycji na terenach pogórniczych.
"To są najlepsze w tej chwili miejsca inwestycyjne" - powiedział minister podczas konferencji prasowej, wskazując na pełną infrastrukturę pokopalnianych terenów: drogową, energetyczną czy wodno-kanalizacyjną. Dzięki temu koszty nowych inwestycji na tych terenach mogą być niższe nawet o 15-30 proc.

"To jest warte podkreślania; zwrócimy się z takim hasłem do poszczególnych ambasad państw itd., robiąc konkretny katalog możliwości w tej dziedzinie. To daje duże szanse" - ocenił Tchórzewski. Według niego również podczas rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej widać, że podzielają oni podobny punkt widzenia w zakresie możliwości promocji inwestycyjnej pogórniczych terenów.

Minister przypomniał, że akceptując polski program pomocowy dla górnictwa, KE zgodziła się na publiczne wydatki do końca 2018 r. na działania związane z restrukturyzacją kopalń - a więc także na uporządkowanie terenów wokół kopalń. Według Tchórzewskiego, mogą one stać się "nową przestrzenią do zapraszania inwestorów".

Wśród kluczowych walorów terenów pogórniczych szef resortu energii wymienił sieci energetyczne i dostępność dostaw energii nawet dla największych firm, co jest podstawą każdej działalności gospodarczej.

Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, zagospodarowanie byłych terenów kopalń pod nowe inwestycje mógłby wspomagać specjalny fundusz, oparty o środki unijne i krajowe. Na temat możliwości jego stworzenia strona polska podjęła rozmowy m.in. z Niemcami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.