PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagraniczni inwestorzy podzielili Polskę na pół

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    11 sierpnia 2010 - 07:25
Zagraniczni inwestorzy podzielili Polskę na pół

Międzynarodowe koncerny najczęściej lokują swoje biznesy na zachodzie i południu kraju. Według resortu gospodarki mogą one w tym roku zainwestować u nas 10 mld euro.
Za dwa miesiące amerykański koncern Pittsburgh Glass Works zacznie w Środzie Śląskiej budowę wartej 200 mln zł fabryki szyb dla Mercedesa Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim zainwestuje chińska firma BriVictory Display Technology. Przy produkcji telewizorów LCD zatrudni prawie 2 tys. osób. – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

To kolejne przykłady nowych inwestycji lokowanych na uprzemysłowionym południu i zachodzie Polski. Tymczasem na Suwalszczyźnie, Mazurach i ścianie wschodniej wciąż próżno szukać dużych przedsięwzięć.

Do przygotowanych z myślą o nowych projektach stref ekonomicznych: słupskiej i suwalskiej, od początku roku nie zawitała ani jedna nowa firma.

Inaczej jest na drugim krańcu kraju. Strefa wałbrzyska, która w 2009 r. podpisała 14 umów wartych pół miliarda złotych, od stycznia do końca lipca przyciągnęła aż 16 kolejnych, tym razem za 300 mln zł.

Głęboki podział widać także w rodzajach nowych przedsięwzięć. Słabo uprzemysłowione regiony przyciągają w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, co najwyżej firmy z niewielkim kapitałem. Inaczej jest na południu i zachodzie kraju: tam nie brakuje dużych międzynarodowych koncernów.

Według ekspertów tych głębokich dysproporcji w atrakcyjności inwestycyjnej obu części Polski długo nie da się zmniejszyć. Ich zdaniem rządowe plany wyrównywania szans, jak np. program „Rozwój Polski wschodniej”, nie wystarczają – zauważa „Rzeczpospolita.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.