PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagrożone dotacje na drogi

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    14 marca 2011 - 07:49
Zagrożone dotacje na drogi

Bruksela nie chce się zgodzić na przesunięcie 1,2 mld euro unijnych środków z kolei na drogi, co zapowiedział już polski rząd. Czarny scenariusz przewiduje utratę łącznie ok. 6 mld zł dotacji.
O zgodę na przesunięcie 1,2 mld euro z puli przeznaczonej na inwestycje kolejowe na prace drogowe nasze władze zwróciły się w tym roku. Ma to być konsekwencja opóźnień w realizacji inwestycji przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Na polecenie resortu infrastruktury spółka odpowiedzialna za budowę torów dokonała przeglądu inwestycji pod kątem tego, czy uda się je zrealizować do końca 2014 r., tak by zdążyć rozliczyć je z Komisją i otrzymać unijne wsparcie – pisze „Rzeczpospolita”.

Ostatecznie PKP PLK zrezygnowały z realizacji prac wartych 1,2 mld euro (4,8 mld zł). Pieniądze te pozwoliłyby zmniejszyć cięcia w programie budowy dróg. Zapowiedział to już minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Na razie jednak – jak ustaliła „Rzeczpospolita” – Komisja Europejska nalega, byśmy środki przeznaczone pierwotnie na inwestycje kolejowe wykorzystali właśnie na ten cel. Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego, twierdzi, że nasze władze są na początku rozmów z Komisją. W ciągu dwóch tygodni ma ona przesłać swoje stanowisko.

Bruksela ma także zastrzeżenia do finansowania budowy lokalnego centrum sterowania w Działdowie, na którego wykonanie rząd zarezerwował 1,2 mld zł unijnych dotacji w programie „Infrastruktura i środowisko”.

Negocjacje dotyczą odmiennych interpretacji przepisów. Jeżeli Komisja nie zgodzi się na dofinansowanie tej inwestycji, wydatki będzie musiał pokryć budżet państwa. O rezygnacji z prac nie może być mowy, bo budowa jest realizowana.

W rządowym programie „Infrastruktura i środowisko” na inwestycje kolejowe zostało zarezerwowane 19,3 mld zł. Podpisano 12 umów na dofinansowanie na łączną kwotę 5,9 mld zł. Spółka PKP PLK dostała pierwsze 93,1 mln zł, czyli 0,48 proc. dostępnych środków. Na podpisanie umów czekają kolejne wnioski. Łączna wartości inwestycji, których dotyczą, to 3,9 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.