PARTNER PORTALU
  • BGK

Zainwestują 55 mln euro w Krapkowicach

  • PAP    20 kwietnia 2011 - 16:13
Zainwestują 55 mln euro w Krapkowicach

Metsa Tissue - producent wyrobów z papieru - zainwestuje 55 mln euro w Krapkowicach.
Obok istniejącego zakładu zostanie wybudowana nowa fabryka papieru - poinformował w środę na konferencji prasowej prezes grupy Metsa Tissue Hannu Kottonen. - Zdecydowaliśmy się na budowę zupełnie nowej fabryki. To największa jednorazowa inwestycja w dotychczasowej historii firmy - podkreślił prezes.

Inwestycja zakłada budowę: fabryki z dwoma nowoczesnymi maszynami do produkcji papieru bazowego, a także nowej ekologicznej elektrociepłowni zasilanej gazem oraz hali przetwórczej i magazynu, ponadto modernizację jednego z dwóch działających dziś w Krapkowicach urządzeń.

Hala magazynowa i przetwórcza zostanie wybudowana przez partnera Metsa Tissue i będzie przez firmę dzierżawiona. - To był wybór strategiczny. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, bo chcemy inwestować w kluczowe dla nas dziedziny, w tym maszyny i produkcję. Opcja wynajęcia przestrzeni magazynowej jest dla nas najkorzystniejsza - ocenił Kottonen.

Metsa nie zdradza, kto jest partnerem. - To międzynarodowa firma, której nazwy na tym etapie nie zdradzamy. Możemy ujawnić, że ta część inwestycji w Krapkowicach pochłonie kolejne ok. 15 mln euro - mówił podczas konferencji regionalny kontroler Metsy na Europę Wschodnią Janusz Bigus.

Po uruchomieniu nowej fabryki - co powinno nastąpić do połowy 2013 r. - zdolności produkcyjne firmy w Polsce wzrosną o 35 tys. ton papieru bazowego netto. Zmieni się też profil odbiorców Metsy. - W tej chwili ok. 60 proc. produkcji trafia na rynek krajowy, a 40 na eksport, po uruchomieniu nowych maszyn te proporcje się odwrócą - zapowiedział Bigus.

Dzięki uruchomieniu nowej fabryki co najmniej utrzymane zostanie zatrudnienie w firmie w Krapkowicach. Inwestor liczy, że docelowo uda się je zwiększyć. W tej chwili pracuje 230 osób, z tego ok. 200 bezpośrednio przy produkcji.

Uruchomienie dwóch nowych maszyn da firmie możliwość wyłączenia dwóch starych i wyeksploatowanych urządzeń - jednego w Krapkowicach, drugiego w podwarszawskim Konstancinie w innej fabryce firmy.

Kottonen zapowiedział, że firma w związku z inwestycją zastanawia się nad wsparciem kierunkowej edukacji w rejonie Krapkowic - w tym nad utworzeniem wspólnie z samorządem klas profilowanych. - Potrzebni nam będą wykwalifikowani fachowcy z różnych dziedzin znający język angielski - zaznaczył.

Metsa Tissue jest czołowym dostawcą papierów higienicznych dla gospodarstw domowych i klientów instytucjonalnych w Europie. Jest również światowym liderem w produkcji papierowych wyrobów do pieczenia i przyrządzania potraw. Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w Finlandii, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowacji i Szwecji. Firma zatrudnia około 3200 osób, a jej przychody w 2010 r. wyniosły 940 milionów euro. Metsa Tissue należy do Grupy Metsaliitto.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.