Zakład karny zaoszczędzi 50 tys. zł dzięki farmie solarnej

Ok. 50 tys. zł rocznie zaoszczędzi Zakład Karny w Rzeszowie dzięki farmie solarnej, która powstała na terenie więzienia. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu termomodernizacji zakładu. Koszt wszystkich prac to prawie 3,7 mln zł.
Zakład karny zaoszczędzi 50 tys. zł dzięki farmie solarnej

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie kpt. Jarosław Wójtowicz, rzeszowskie więzienie wybudowane zostało na początku lat 80-tych i mimo wielu remontów odbiegało od standardów energetycznych, jakie obowiązują obecnie.

Czytaj też: Gimnazjaliści uczą się w więzieniu

"Poza tym Podkarpacie słynie z tego, że jest regionem zielonym i ekologicznym, także ten aspekt braliśmy pod uwagę, decydując się na termomodernizację. Jednak dla nas ta inwestycja oznacza przede wszystkim oszczędności, sprawi że będziemy zużywać mniej energii, a co się z tym wiąże całe więzienie będzie tańsze w utrzymaniu" - zaznaczył rzecznik.

Czytaj też: Posłowie nie chcą budować szpitali i więzień. Zmieniają szkoły

W ramach prac ocieplonych będzie pięć więziennych pawilonów oraz zmodernizowana instalacja centralnego ogrzewania. Na terenie zakładu karnego powstała już farma solarna, która składa się z ok. 350 paneli słonecznych i jest jedną z największych na Podkarpaciu.

Jak wyliczyli specjaliści, dzięki termomodernizacji rzeszowskiego więzienia rocznie do atmosfery nie trafi ponad 400 ton CO2.

Jak zaznaczył Wójtowicz, więzienie zaoszczędzi też na ogrzewaniu ciepłej wody ok. 50 tys. zł rocznie. Dodał, że w latach poprzednich podobne termomodernizacje zostały wykonane w innych zakładach karnych na Podkarpaciu m.in. w Jaśle, Medyce i Dębicy.

Termomodernizacja rzeszowskiego więzienia będzie kosztować prawie 3,7 mln zł. Niemal cała kwota stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze prace rozpoczęły się w ubiegłym roku, zakończą się w 2015 r.

Zakład Karny w Rzeszowie jest jednym z największych w kraju. Przebywa w nim blisko tysiąc więźniów.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

3,7 mln - koszt
50 000 zł - tyle "zaoszczędzi" zakład rocznie.
Zwrot inwestycji - 74 lata
No faktycznie zaoszczędzi. Podobna bajka na lotnisku Jasionka, tam zwrot inwestycji to około 100 lat. Nieswoje pieniądze bardzo łatwo wydawać.
Przypomnę, że przyroda wydzie
...la znacznie więcej owych gazów niż ludzie. A spośród ludzi prym wiodą Chiny i USA. Polska ma znaczenie takie, jak zabranie wiaderka piasku z Sahary. Firmy lobbujące green energy mają niesamowitą pożywkę.
Pozdrawiam
rozwiń

Ekologia z rozsądkiem, 2014-11-06 08:41:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE