Zakończenie prac przy kaplicy św. Anny w Jeleniej Górze

Zakończył się remont elewacji kaplicy św. Anny przy Bramie Wojanowskiej.
Zakończenie prac przy kaplicy św. Anny w Jeleniej Górze
– To drugi etap remontu tego zabytku – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

– W ubiegłym roku wymieniono dach na kaplicy, w tym – odnowiono elewację.

Kaplica św. Anny, formalnie należy do parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego, ale stanowi autonomiczny obiekt, który przed wiekami pełnił naprzemiennie funkcję sakralną w okresie pokoju, a obronną – w czasie licznych wojen. Świadczą o tym m.in. tzw. otwory kluczowe – kamienne obramowania strzelnic.

Przechodnie często przypisują kaplicy stojącą obok wieżę, co jest nieporozumieniem, bowiem jest ona osobną budowlą. Baszta Bramy Wojanowskiej, związana jest tylko wspólnym murem, nie ma jednak między tymi obiektami żadnego przejścia.

Jedyny dzwon na kaplicy wisiał w niewielkiej, zachowanej do dziś sygnaturce. Nad wejściem do kaplicy wykuto napis w formule chronostychu, mówiący o tym, że obiekt poświęcony został św. Annie, babce Chrystusa, zawierający informację o odbudowie, która nastąpiła w 1715. r.

Miasto poniosło tylko część kosztów remontu zabytku, ok. 35 tys. zł z ponad 130 tys., jakie pochłonął remont dachu w 2011 r., oraz 28,6 tys. zł, z ponad 101 tys., które zapłacono za remont elewacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Mam pytanie podstawowe , kto jest włascicielem obiektu , jezeli Gmina to moze byc partnerem finansowym w projekcie, natomiast jeżeli nie to partnerem winne byc organizacje pozarzadowe, a te 63, 6 tys zł. powinne zasilic fundusz uruchomienie stanowisk socjalnych.

nedpolams@op.pl, 2012-10-12 20:09:47 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE