PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończył się remont dziedzińca na Wawelu

  • PAP    6 maja 2013 - 13:39
Zakończył się remont dziedzińca na Wawelu

Po ponad trzech latach zakończyła się przebudowa dziedzińca zewnętrznego Zamku Królewskiego na Wawelu. Inwestycja kosztująca ponad 16 mln zł uzyskała dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Jak poinformowała w poniedziałek Danuta Ziernicka, wicedyrektor ds. administracyjnych Zamku Królewskiego na Wawelu, projekt obejmował przede wszystkim remont, modernizację i adaptację budynku nr 9 na Centrum Promocji i Informacji oraz remont dziedzińca zewnętrznego wraz z drogami dojazdowymi.

Roboty realizowano etapami w taki sposób, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu utrudniać zwiedzanie zamku i katedry.

W 2010 roku zakończono prace przy Centrum Promocji i Informacji, w ramach którego funkcjonują: kasy biletowe, informacja turystyczna, biuro rezerwacji zwiedzania oraz usług przewodnickich. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 790 metrów kwadratowych. Dysponuje on dwoma tarasami widokowymi usytuowanymi po wschodniej i zachodniej stronie budynku.

Na dziedzińcu zewnętrznym prace objęły przestrzeń ok. 1 ha. Kamienna nawierzchnia z lat 60. XX w. została wymieniona na nową z płyt piaskowca i kostki porfirowej. Przebudowano też murek oporowy wzdłuż alejki do centrum obsługi turystycznej. Schody na placu zostały zastąpione pochylniami dla niepełnosprawnych turystów.

Na dziedzińcu pojawiły się też nowe ławki, kosze na śmieci i nowoczesne oświetlenie. Przy okazji wymiany bruku przewidziano też remont sieci teletechnicznej i energetycznej, odwodnienia i sieci wodociągowej, która została uzupełniona o dodatkowe hydranty przeciwpożarowe oraz system nawodnienia zieleni.

Projekt o wartości ponad 16 mln zł jest współfinansowany ze środków UE. Unijne dofinansowanie wynosi 85 proc., a pozostałe 15 proc. pochodziło z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oficjalne zakończenie projektu zaplanowano na 18 maja. Uroczystość uświetni wersja koncertowa baletu „Harnasie" Karola Szymanowskiego w wykonaniu: chóru, orkiestry oraz kapeli góralskiej i zespołu Zakopower.

Dziedziniec zewnętrzny to rozległa przestrzeń w obrębie budynków i murów obronnych Wzgórza Wawelskiego. To z niego wchodzi się m.in. do Katedry Wawelskiej, na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego, „wikarówki" i centrum wystawowo-konferencyjnego. W centralnej części dziedzińca znajduje się skwer z zarysami fundamentów kościoła św. Jerzego, domu Stanisława Borka i kościoła św. Michała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.