PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończyła się konserwacja zabytkowego zegara słonecznego w Elblągu

  • PAP/AT    25 września 2016 - 18:30
Zakończyła się konserwacja zabytkowego zegara słonecznego w Elblągu
Mieszkańcy Elbląga i turyści będą mieli okazję już niedługo oglądać zarówno odrestaurowany zabytkowy zegar jak i jego replikę (Elbląg, fot.elblag.eu)

• Muzealnicy z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu zakończyli konserwację zabytkowego zegara słonecznego, który niegdyś zdobił jedną z miejskich kamienic na elbląskiej starówce.
• Publiczność będzie mogła zobaczyć efekty konserwacji pod koniec roku.
Cenny zabytek trafił do elbląskiego muzeum już po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku. Wówczas to - jak podają muzealnicy - stała jeszcze większość murów obwodowych Domu Królów przy ul. Stary Rynek. W ich ruinach zegar został ukryty i zabezpieczony.

Po wojnie duża grupa elblążan odpowiedziała na apel władz miasta, żeby wszystkie przedmioty o wartości historycznej deponować w ówczesnym ratuszu.

Uratowany zabytek przez kilkadziesiąt lat był przechowywany w magazynach muzeum i częściowo zabezpieczony. "To nie jest mebel, obraz czy obiekt rzemiosła jak srebrny puchar, trudność polega na znalezieniu odpowiedniej formy ekspozycji, obecnie szukamy właśnie miejsca prezentacji i odpowiedniej oprawy" - powiedziała kustosz muzeum Wiesława Rynkiewicz-Domino.

"Przyjmuje się, że zegar powstał razem z przebudową kamienicy Dom Królewski ok. 1600 roku. Rodzaj użytej farby pozwala na ocenę, że najpóźniej wykonano go w końcówce XVIII wieku. Wyjątkowe jest to, że umieszczony był na kamienicy mieszczańskiej, gdyż takie zegary owszem były charakterystycznym elementem miejskim, ale z reguły na budowlach oficjalnych - kościołach, ratuszach, nawet elementach fortyfikacyjnych" - powiedziała dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu dr Maria Kasprzycka.

Z oczywistej przyczyny umieszczono go na ścianie południowej (od ul. Bednarskiej), a nie przy Starym Rynku, by był jak najlepiej nasłoneczniony.

Czytaj też: Elbląg, budżet obywatelski na 2017 rok. Rozpoczęło się głosowanie

Na elbląskim starym mieście był jeszcze jeden słoneczny zegar, znajdował się na ścianie Dworu Artusa, na rogu ulic Kowalskiej i Stary Rynek. Niestety nie zachował się - powiedziała Rynkiewicz-Domino.

Mieszkańcy Elbląga i turyści będą mieli okazję już niedługo oglądać zarówno odrestaurowany zabytkowy zegar jak i jego replikę. Ponieważ taka wykonywana jest na zlecenie Hotelu Elbląg, który mieści się w odbudowanych kamienicach Domu Królewskiego na Starym Mieście w Elblągu. Gotowa jest już płyta główna.

"Chcemy jednocześnie z hotelem zaprezentować publicznie nasze obiekty. Mamy nadzieję, że uda nam się sprawić elblążanom prezent bożonarodzeniowy - Stare Miasto ozdobi piękna replika zegara, którą każdy będzie mógł porównać z muzealnym oryginałem" - podkreśliła dyrektor Kasprzycka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.