PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakończyła się odbudowa zespołu Bramy Nowej na zamku w Malborku

  • PAP    8 kwietnia 2014 - 18:26
Zakończyła się odbudowa zespołu Bramy Nowej na zamku w Malborku

- Zakończyła się odbudowa historycznego zespołu Bramy Nowej na zamku w Malborku. Przez bramę prowadzić będzie nowe wejście na teren twierdzy. Muzeum Zamkowe zyskało też obiekt, w którym znalazły się m.in. recepcja, kasy i sklep.
Umiejscowiony we wschodniej części malborskiego zamku zespół Bramy Nowej powstał w końcu XV wieku i od tego czasu służył jako główny wjazd i wejście na teren twierdzy. W 1945 r. zespół bramny został zniszczony i - w przeciwieństwie do wielu obiektów na terenie malborskiego zamku, nie odbudowano go. Jako wejście do twierdzy służył wjazd w północnej części warowni.

W 2010 r. muzeum pozyskało ze środków unijnych dofinansowanie na odtworzenie zespołu Bramy Nowej. Prace rozpoczęły się w 2011 r. i właśnie się zakończyły. Uroczyste otwarcie odtworzonych obiektów zaplanowano na 28 kwietnia.

Jak poinformował Mirosław Jonakowski z Muzeum Zamkowego, w ramach inwestycji nie tylko odtworzono będące dotąd w ruinie barbakan oraz basztę i odbudowano dwa mosty składające się na zespół bramny, ale też postawiono nowe obiekty, w którym mieścić się będą recepcja muzeum, kasy, sklep i toalety oraz inne niezbędne dla obsługi turystów pomieszczenia. Częścią inwestycji była też konserwacja murów sąsiadujących z odbudowywanymi historycznymi obiektami.

"Dzięki zakończonym właśnie pracom nie tylko udało się odbudować historyczne średniowieczne wejście na zamek, ale też muzeum zyska centrum recepcyjno -kasowe z prawdziwego zdarzenia" - powiedział dyrektor Muzeum Mariusz Mierzwiński dodając, że w samej Bramie Nowej swoją siedzibę będą mieli przewodnicy muzealni.

Mierzwiński wyjaśnił, że od końca kwietnia to właśnie zespół Bramy Nowej będzie stanowił główne wejście do placówki.

Dyrektor dodał, że w nadchodzącym sezonie placówka chce uruchomić nową trasę dla zwiedzających, tzw. trasę rodzinną. "Będzie ona krótsza niż te proponowane dziś trasy, których pokonanie trwa zazwyczaj ponad trzy godziny. Poza tym uatrakcyjnimy ją elementami gier i zabaw przystosowanych dla dzieci" - wyjaśnił Mierzwiński.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszy program rodzinnego zwiedzania. Natomiast 25 kwietnia na zamku wystartuje jedna z tradycyjnych sezonowych atrakcji warowni - nocny spektakl "Światło i dźwięk", do którego głosów użyczyło wielu znanych aktorów, w tym m.in. Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Marek Walczewski, Krzysztof Chamiec, Gustaw Holoubek, Daniel Olbrychski, Władysław Hańcza, Magdalena Zawadzka, Roman Wilhelmi, Damian Damięcki, i Marian Kociniak.

Jonakowski poinformował, że zakończona właśnie inwestycja warta była ponad 15 mln zł. Większość tej sumy pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-13, pozostałą część muzeum wyłożyło ze środków własnych.

Równolegle z inwestycją na samym zamku, samorząd Malborka przeprowadził też w sąsiedztwie budowę trybun na około 3 tysiące osób, które będą mogły służyć np. do organizacji widowisk.

Budowa warowni w Malborku rozpoczęła się w ok. 1275 r. W latach 1309-1457 była ona siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Po wojnie 13-letniej, w efekcie której krzyżacy utracili zamek na rzecz Polski, stolica państwa zakonnego została przeniesiona do Królewca, a Malbork - aż do 1772 roku, był jedną z rezydencji królów Polski. W czasie działań wojennych w 1945 r. warownia została poważnie zniszczona, prace nad przywróceniem jej świetności trwają do dziś.

Na terenie otoczonej głębokimi fosami i kilkoma pierścieniami murów obronnych warowni znajduje się wiele tworzących potężny ceglany kompleks obiektów, w tym Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i kaplicą św. Anny. Na twierdzę składa się też Zamek Średni z Pałacem Wielkich Mistrzów i Wielkim Refektarzem oraz Zamek Niski pełniący funkcję Przedzamcza z wielką zbrojownią, spichlerzem i innymi budynkami gospodarczymi.

Muzeum Zamkowe powstało 1 stycznia 1961 roku. Warowny zespół zamkowy w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego jako największa kubaturowo, niepowtarzalna ze względu na rozwiązania architektoniczne gotycka budowla ceglana w Europie oraz przykład doskonałych działań konserwatorskich. W ubiegłym roku Muzeum Zamkowe odwiedziło ponad 419 tysięcy turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.