Zalewski: Rewitalizacja musi służyć ludziom

Rewitalizacja musi uwzględniać kontekst społeczny, a nie wyłącznie architektoniczny. Trzeba zapewnić odpowiedni miks usług, aby nowa przestrzeń żyła przez 24 godziny na dobę.
Zalewski: Rewitalizacja musi służyć ludziom
Uczestnicy sesji „Śląsk: Projekt rewitalizacja”, która odbyła się w ramach 4 Design Days (fot.PTWP)

Według Krzysztofa Zalewskiego, właściciela pracowni Zalewski Architecture Group, nie jest dobrze, gdy rewitalizacja jest wyłącznie przestrzenna i architektoniczna.

- Ona musi się wiązać z rewitalizacją społeczną konkretnej przestrzeni. Trzeba zapewnić odpowiednia mieszankę usług, aby nowa przestrzeń miała szansę żyć przez 24 godziny na dobę. Wtedy będzie służyła ludziom – stwierdził Krzysztof Zalewski podczas sesji „Śląsk: Projekt rewitalizacja”, która odbyła się w ramach 4 Design Days.

Czytaj też: Katowice nie są już miastem kopalni, ale ciekawych wydarzeń

Według architekta, katowicką Strefę Kultury tworzą ikoniczne obiekty architektury, które niestety są odwiedzane okazjonalnie. - Międzynarodowe Centrum Kongresowe to nie jest miejsce, do którego przychodzi codziennie zwykły Kowalski. Podobnie jest z salą Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. Jeśli chodzi o Muzeum Śląskie, to przestrzeń jest interesująca, ale pozostaje pytanie, czy ona odgrywa jakąkolwiek rolę w kontekście rewitalizacji społecznej – zastanawia się Krzysztof Zalewski.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE