PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek Królewski bez reklamy

  • PAP    13 kwietnia 2012 - 18:07
Zamek Królewski bez reklamy

Wielkoformatowe reklamy nie zasłonią wschodniej elewacji Zamku Królewskiego, której remont właśnie się rozpoczyna. Prace zmierzające do przywrócenia historycznej piaskowej barwy elewacji są w większości finansowane przez Unię, która nie zezwala na takie praktyki.
Rozpoczynające się właśnie prace remontowe i konserwacyjne na fasadzie Zamku Królewskiego od strony Wisły będą obejmowały naprawy murów i tynku oraz konserwację rzeźb i detali architektonicznych. Odnowione zostaną metalowe elementy krat i balkonów. Naprawione i częściowo wymienione będą także obróbki blacharskie. Modernizacji ulegną systemy zabezpieczeń i monitoringu. Zamontowana zostanie również ochrona przed ptakami.

Remont jest także okazją do przywrócenia historycznej kolorystyki elewacji. Badania i analizy przekazów ikonograficznych oraz odkrywki konserwatorskie na murach tzw. Stancji Saskich potwierdziły prawdziwość wizerunku Zamku z obrazów Bernarda Bellotta Canaletta. Elewacja od strony Wisły odzyska historyczną, wapienno-piaskową barwę. Nowością będzie wyzłocenie znajdującego się w centralnej części elewacji łacińskiego napisu informującego o donatorze obiektu. Zamek uzyska inne oblicze również dzięki wykonaniu nowej iluminacji, która docelowo ma punktowo oświetlać wybrane, najbardziej atrakcyjne elementy elewacji.

- Przeprowadzenie renowacji, które jest procesem dość skomplikowanym, było konieczne przede wszystkim z uwagi na jej stan techniczny. Ta największa historyczna warszawska elewacja, której długość liczy ok. 220 metrów, nie była poddawana kompleksowej konserwacji od lat 70. XX w. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza elewacja Zamku i zadecydowaliśmy przy okazji koniecznego remontu, także o zmianie jej kolorystyki na oryginalną, piaskowo-wapienną, z czasów króla Stanisława Augusta - mówił podczas piątkowego briefingu zastępca dyrektora ds. muzealnych, naukowych i zbiorów Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski.

Odniósł się także do kontrowersji związanych z terminem przeprowadzania prac, zbieżnym z datą odbywającego się w Warszawie Euro2012 i zarzutów o zakrycie rusztowaniami jednego z najważniejszych zabytków stolicy.

- To jest ostatni możliwy termin rozpoczęcia prac, aby zdążyć skorzystać z finansowania unijnego. Mieliśmy do wyboru przeprowadzenie remontu albo podczas polskiej prezydencji albo podczas Euro2012. W czasie prezydencji na Zamku miało miejsce wiele oficjalnych uroczystości, dlatego uznaliśmy, że lepiej już przeprowadzić prace podczas mistrzostw - wyjaśnił Mrozowski.

W piątek postawione zostały wokół elewacji rusztowania i zabezpieczająca je siatka ochronna. Po ich odebraniu, właściwe prace mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Zakończenie remontu zaplanowano na późną jesień, jedynie prace konserwatorskie dotyczące rzeźb znajdujących się na elewacji, mogą potrwać nieco dłużej, jednak przedstawiciele Zamku mają nadzieję, że wszelkie prace zostaną ukończone jeszcze w tym roku.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego - Infrastruktura i Środowisko na podstawie umowy z 29 grudnia 2010 r. o dofinansowanie projektu "Renowacja elewacji wschodniej Zamku Królewskiego w Warszawie" zawartej między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Zamkiem Królewskim. Umowa o dofinansowaniu przewidywała koszt realizacji na poziomie 15 mln zł. Po przeprowadzonych procedurach przetargowych kwota ta uległa jednak zmniejszeniu i obecnie Zamek jest w trakcie aneksowania umowy.

Wytyczne dotyczące realizacji projektów unijnych zakazują także reklamowania jakichkolwiek podmiotów i produktów, zatem żadna reklama nie znajdzie się na rusztowaniach i siatce ochronnej na elewacji zamkowej.

Wykonawcą prac jest Pracownia Konserwacji i Rewaloryzacji Obiektów Zabytkowych Renova sp. z o.o - lider konsorcjum oraz partner konsorcjum INS-TOM sp. z o.o.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.