PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek nie może doczekać się remontu

  • Gazeta Żywiecka (Tomasz Matlakiewicz)    7 września 2011 - 12:13
Zamek nie może doczekać się remontu

Są plany, projekty i pomysły. Brakuje tylko pieniędzy.Spory kłopot ma gmina z zabytkowym siedemnastowiecznym dworkiem w Łodygowicach. Bez gruntownej modernizacji popadnie w ruinę.
Historyczny dworek (mieszkańcy nazywają go po prostu zamkiem), który mieście się w tutejszym parku, od lat jest ozdobą Łodygowic. Powstał w miejsce drewnianego czternastowiecznego dworu, a jego budowa rozpoczęła się w 1628 roku. Do dziś zachowały się jeszcze czternastowieczne fundamenty z czasów pierwotnych fortyfikacji. Po II wojnie światowej swoją siedzibę miał tutaj szkoła rolnicza. To właśnie dla jej potrzeb dobudowano do historycznego budynku, nie pasujący do niczego kompleks szkolno-sportowy.

Mieściły się w nim klasy oraz sala gimnastyczna. Dziś pomieszczenia w przybudówkach zajmują Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Koło Gospodyń Wiejskich oraz kilka innych miejscowych organizacji i stowarzyszeń. W samym zamku działa Gminna Biblioteka Publiczna oraz biura konsorcjum budującego kanalizację w gminie. Na parterze zamku swoje miejsce ma również sala tradycji ludowych. Jeszcze kilka lat temu mieściła się tutaj kawiarenka, w której pomieszczeniach urządzono później Gminne Centrum Informacji. Park z kolei jest wymarzonym miejscem do spacerów i zabaw z dziećmi. Kilka lat temu gmina urządziła tutaj nowoczesny plac zabaw.

Niestety, obiekt nie posłuży długo mieszkańcom, jeśli nie doczeka się w najbliższym czasie gruntownego remontu. - Do zrobienia jest praktycznie wszystko, począwszy od dachu, poprzez cały system odwodnienia i renowacji przemoczonych i rozmrożonych ścian, balkon, który za chwile się rozsypie, stolarkę okienną i drzwiową, które wymagają wymiany, a skończywszy w środku na wszystkich dodatkach i elementach wykończeniowych, łącznie z klatką schodową i posadzkami - wylicza sekretarz gminy Stanisław Kucharczyk.

Bez tych prac zabytek doszczętnie zniszczeje. Dlatego gmina od dłuższego czasu przygotowuje się do remontu. Urzędnicy opracowali już dokumentację projektową, sporządzili inwentaryzację i postarali się o wszystkie konieczne uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Brakuje tylko pieniędzy. Tych zaś, jak szacują w gminie, trzeba ponad 4 mln zł. Gmina ubiegała się o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bezskutecznie. Nie udało się również pozyskać środków z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja, mimo że projekt zyskał najwyższą ocenę spośród wszystkich złożonych.

Czytaj też: Od zabytku głowa boli?

Modernizacją zabytku zainteresowani byli również prywatni inwestorzy. Był pomysł na winiarnię, elegancką salę weselną z miejscami noclegowymi, ale mieszkańcy - w toku konsultacji społecznych - nie wyrazili zgody na długoletnią korzystną dzierżawę prywatnej osobie.

W tej sytuacji wójt Andrzej Pitera podjął decyzję, żeby gmina zrobiła remont we własnym zakresie. Prace mają trwać trzy lata i obejmować będą w pierwszej kolejności główny budynek zamku. Swój kąt znaleźć tutaj mają wszystkie stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego, które do tej pory nie miały swojej siedziby: od KGW, poprzez radę sołecką, aż po działające tutaj bractwo rycerskie.

W planach jest wyburzenie kompleksu szkolnego. - Musimy się na to zdecydować, bo takie są zalecenia konserwatora zabytków - przyznaje Stanisław Kucharczyk. - Wcześniej jednak trzeba będzie znaleźć nowe miejsca dla urzędujących tam naszych jednostek - Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnego Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół i Przedszkoli.

Po sali gimnastycznej i przyległych zabudowaniach pozostaną jedynie podmurówki, na których je nadbudowano. Pochodzące z czternastego wieku fragmenty fundamentów mają zostać wyeksponowane dla zwiedzających. O ile gmina nie pozyska do tego czasu dodatkowych środków zewnętrznych środków w ostatniej kolejności odnowiony zostanie park wraz z ogrodzeniem. Inwestycja powinna się zakończyć do końca 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • DAN, 2011-09-08 10:55:32

    Po dwunastej będzie tam pewnie straszyć !?