PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek w Chęcinach doczeka się renowacji

  • PAP    5 lutego 2013 - 19:15
Zamek w Chęcinach doczeka się renowacji

Nowe tarasy widokowe, odtworzenie średniowiecznej kaplicy i ekspozycja przedpola warowni - to największe zmiany przewidziane w projekcie tegorocznego remontu ruin zamku królewskiego w Chęcinach k. Kielc.
Z wybudowanego w XIII wieku zamku królewskiego w Chęcinach zachowały się mury z trzema basztami, zarys średniowiecznej studni oraz układ górnego i dolnego dziedzińca. W latach powojennych odrestaurowano jedną z wież tworząc punkt widokowy dla turystów. Przez ostatnie lata na terenie zamku prowadzone były głównie prace zabezpieczające ruiny. Na ten rok zaplanowany jest gruntowny remont warowni.

"Kończymy przygotowanie dokumentacji przetargowej na prace renowacyjne ruin zamku królewskiego w Chęcinach. W ramach projektu +Zamek Królewski w Chęcinach historycznym miejscem mocy Ziemi Świętokrzyskiej+ mamy zapewnione dofinansowanie na kwotę 6,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego" - poinformował burmistrz Chęcin Robert Jaworski

Prac na terenie samego zamku będzie wiele. Na górnym dziedzińcu warowni ma być odbudowana królewska kaplica, na dolnym staną stragany dla rzemieślników i artystów. Odnowiona będzie także średniowieczna studnia zamkowa. Atrakcją dla turystów ma stać się baszta kwadratowa - teraz nie można na nią wchodzić - na której powstanie platforma widokowa na Góry Świętokrzyskie. Całe ruiny zostaną na nowo oświetlone.

"Wykonane zostaną także prace porządkujące teren wokół ruin zamku. Wybrukowana i oświetlona ma być prowadząca do niego aleja lipowa, powiększony będzie parking i wybudowane nowe toalety" - powiedział burmistrz Jaworski.

Gmina ma już wszystkie wymagane dokumenty, m.in. decyzję środowiskową i opinię konserwatorską. Przetarg na wykonanie prac będzie ogłoszony w drugiej połowie lutego. Prace mają być ukończone do końca 2013 roku.

Według świętokrzyskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Janusza Cedro projekt rewitalizacyjny zamku królewskiego w Chęcinach jest wyjątkowy w skali regionu. "Od kilku lat trwają prace przy ekspozycji przedpola zamku, które przez wiele lat było zalesione, a obrazuje charakter warowny tego miejsca. Prace rekonstrukcyjne przywrócą wiele ze średniowiecznego wyglądu" - powiedział PAP Cedro.

W ciągu ostatnich dwu lat ruiny zamku królewskiego w Chęcinach odwiedziło prawie 260 tys. osób. Modernizacja umożliwi wydłużenie sezonu turystycznego na cały rok; obecnie trwa on od wiosny do jesieni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Potomek więźnia z 1410r, 2013-02-05 23:52:27

    Warty jest remontu, to prawda :)