PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek w Lidzbarku Warmińskim dostało kasę na renowację

  • PAP    15 lutego 2014 - 12:00
Zamek w Lidzbarku Warmińskim dostało kasę na renowację

- Ponad 13 mln zł dofinansowania otrzymało Muzeum Warmii i Mazur na konserwację i restaurację XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim. Prace zaczną się w połowie tego roku i potrwają blisko dwa lata.
Jak poinformowało muzeum, wyremontowane zostaną dachy skrzydeł i wież zamku biskupów warmińskich, uważanego za perłę architektury gotyckiej. Konserwacja obejmie też trzy wieżyczki i elewację południową. Piwnice w skrzydle północnym będą zaadaptowane na cele wystawowe.

W budynku zostaną wymienione instalacje, powstanie też tzw. inteligentne oświetlenie krużganków. Muzeum zdigitalizuje swoje zbiory i przygotuje ekspozycję w technice 3d, która umożliwi wirtualne zwiedzanie przestrzeni zamku.

Kontynuowana będzie konserwacja malowideł krużganków. Średniowieczne polichromie, które wykonali czescy mistrzowie z warsztatów cesarza Karola, odkryto przed ponad trzema laty podczas pierwszego etapu prac. Teraz mają być poddane tzw. zabiegom uczytelniającym.

Całość prac ma kosztować ponad 19 mln zł, z czego 13,4 mln zł to dofinansowanie z tzw. środków norweskich, czyli Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pieniądze przyznał placówce minister kultury w ramach programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego".

Muzeum Warmii i Mazur znalazło się wśród 18 instytucji, których projekty uznano za najlepsze. Do konkursu zgłosiło się 277 podmiotów. Poza zamkiem w Lidzbarku Warmińskim takie wsparcie uzyskały m.in. muzeum w Malborku, wrocławskie Ossolineum, Łazienki Królewskie i Wawel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.