PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamek w Szczecinie będzie remontowany

  • PAP    16 listopada 2011 - 17:27
Zamek w Szczecinie będzie remontowany

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie wyremontowany. W północnym skrzydle budynku całkowicie zmodernizowane zostaną wieża widokowa, dawna kaplica i krypta książęca. Po remoncie zabytkowa budowla ma stać się nowoczesnym centrum kultury.
- Chcielibyśmy, aby instytucja kultury jaką jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta), miała pewną przyszłość i wizję rozwoju na najbliższe lata. Zamek ma błyszczeć na mapie kulturalnej Szczecina i regionu - powiedział w środę w Szczecinie marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz (zabierz głos/oceń marszałka).

Remont ma poprawić stan techniczny zamku i dostosować go do warunków obowiązujących w budynkach użyteczności publicznej m.in. w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i dostępności dla osób niepełnosprawnych. Po modernizacji obiekt ma być przygotowany do prezentowania wystaw, organizowania koncertów i spektakli teatralnych. Będzie można również urządzać tam konferencje i spotkania.

Najbardziej reprezentacyjnemu pomieszczeniu zamku, czyli sali Bogusława X mieszczącej się w dawnej kaplicy, zostanie przywrócony jej wcześniejszy wygląd. Zostanie odtworzona sztukateria i malowidła na sklepieniu. Planowana jest również odbudowa zejścia z sali do znajdującej się poniżej krypty książęcej. Scena mieszcząca się w sali wzbogaci się o zapadnię.

Wieża zamkowa będzie miała nowy taras, a jej hełm poddany zostanie konserwacji. Planowane jest przywrócenie dawnego przejścia z wieży do sali Bogusława X. W krypcie książęcej zmieni się aranżacja wnętrza. Po remoncie będzie tam mała scena teatralna. Pojawią się również tablice informujące o miejscu pochówku władcy.

Planuje się także na zamkowym dachu zlokalizowanie nowego punktu widokowego. Odtworzone zostaną korytarze podziemne.

Koszt projektu to około 10 mln zł, pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i środków z budżetu województwa. Ekipy budowlane mają wejść na plac budowy w grudniu 2012 r., remont ma zakończyć się w kwietniu 2014 r.

Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Później zamek wielokrotnie przebudowywano. W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski, który zdewastował zamek. W 1944 r. podczas alianckich nalotów na miasto został zniszczony. Po wojnie zamek został odbudowany w renesansowym stylu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.