PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamiana działek pod muzeum opodatkowana

  • PAP    19 lipca 2013 - 15:14
Zamiana działek pod muzeum opodatkowana

Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków muszą zapłacić podatek od zamiany swojej działki na gdańskiej Wyspie Spichrzów na działkę należącą do miasta – orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny.
Nie ma znaczenia, że władze Gdańska chciały tam utworzyć muzeum. Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków są jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Powstały w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków.

Spółka miała w użytkowaniu wieczystym budynek na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, przy ul. Chmielnej. Od 2000 r. miasto chciało nabyć tę nieruchomość, żeby utworzyć tu Muzeum Miejskie i centrum konferencyjne. Muzeum miało być symbolem miasta. W zamian za to władze Gdańska chciały przekazać spółce inną działkę.

W lipcu 2008 r. Minister Skarbu Państwa pozwolił spółce na tę zamianę, doszło do niej w styczniu 2009 r. Na skutek zamiany Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków dostały od władz Gdańska 200 tys. zł dopłaty za działkę przy ul. Chmielnej.

Izba Skarbowa w Warszawie uznała, że spółka będzie musiała zapłacić podatek dochodowy, bo 200 tys. zł dopłaty, które dostała od miasta, jest jej dochodem. Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków zaskarżyły tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, twierdząc, że zamiana budynków w Gdańsku miała związek z celem publicznym (miało tam powstać muzeum), a nie z działalnością gospodarczą spółki. Dlatego nie można twierdzić, że spółka uzyskała dochód.

Warszawski sąd oddalił jednak skargę spółki. Uznał, że zamianę nieruchomości pomiędzy spółką a miastem należy traktować jak dwie odrębne od siebie umowy sprzedaży nieruchomości i w związku z tym spółka uzyskała dochód, od którego musi zapłacić podatek.

Spółka zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale piątek NSA również oddalił jej skargę (sygn. II FSK 2290/11). NSA podzielił stanowisko warszawskiego sądu, że w wyniku zamiany Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków uzyskały przychód. Przychodem tym jest 200 tys. zł dopłaty za budynek, które spółka dostała od Gdańska i od tej sumy musi ona zapłacić podatek - stwierdził NSA.

NSA stwierdził też, że budowa muzeum i „podnoszenie rangi miasta" nie jest celem publicznym, zdefiniowanym w ustawie i dlatego nie można uznać, że zamiana nieruchomości w celu utworzenia muzeum powinna być w jakikolwiek sposób zwolniona z podatku.

Przedsiębiorstwo Państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków powstało na wniosek prof. Jana Zachwatowicza w sierpniu 1950 r. Celem przedsiębiorstwa miało być wykonywanie badań i opracowań naukowych, ekspertyz, opracowanie i wdrażanie nowych metod konserwatorskich, opracowywanie dokumentacji i realizacja prac konserwatorskich

Przedsiębiorstwo odbudowywało m.in. Zamek Królewski w Warszawie, przeprowadziło konserwację „Panoramy Racławickiej", odbudowywało Gdańsk, Kraków, Toruń i Zamość.

Barbara Szczerobowska z Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta w Gdańsku poinformowała, że Wyspa Spichrzów nie jest obecnie zagospodarowana. Miasto ogłosiło jeden przetarg na jej zagospodarowanie, ale został unieważniony. Gdańsk planuje ogłoszenie kolejnego przetargu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.