PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamkną czy wyremontują pływalnię?

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    25 października 2011 - 08:51
Zamkną czy wyremontują pływalnię?

Mieszkańcy chcą wręczyć władzom Sosnowca petycję, którą podpisało 1200 osób, z prośbą by w przyszłorocznym budżecie znalazły się pieniądze na remont klimontowskiej pływalni.
Klimontowska pływalnia, choć nieatrakcyjna z zewnątrz, cieszy się dużą popularnością. Korzystają z niej dzieci i młodzież z pobliskich szkół, osoby indywidualne, na basenie organizowane są zajęcia korekcyjne, nauka pływania z rodzicami. Zajęcia z młodzieżą prowadzi tu klub sportowy „Górnik” Sosnowiec.

Jeśli do czerwca przyszłego roku nie zostanie wyremontowana niecka basenowa, pływalnia zostanie wyłączona z użytku. Tak stanowi wykonana ekspertyza.

Mieszkańcy Klimontowa i osoby korzystające z basenu nie zamierzają pozwolić, by tak się stało. Zamierzają zwrócić się do władz miasta z petycją, którą podpisało 1200 osób, uzasadniając w niej, że niezbędnym jest, by w przyszłorocznym budżecie znalazły się pieniądze na remont klimontowskiej pływalni. W sierpniu zastępca prezydenta miasta, Agnieszka Czechowska-Kopeć zapewniała, że w tym roku zostanie opracowany projekt techniczny remontu niecki, co pozwoli oszacować koszt prac remontowych i ich przeprowadzenie w 2012 roku. Obecnie budżet jest w fazie konstruowania, nie można więc jednoznacznie określić tego, jaki los czeka basen w Klimontowie.

Na niekorzyść działa fakt, że niecka basenowa nie była remontowana od chwili oddania pływalni do użytku, a więc przeszło 40 lat. W maju 2010 roku wykonano ekspertyzę nośności żelbetonowej konstrukcji niecki, z której wynika między innymi, że wzmocnienia i remont należy wykonać do czerwca 2012 roku. Groźba zamknięcia pływalni jest zatem bardzo realna, bowiem do wykonania projektu i przeprowadzenia modernizacji pozostało niewiele czasu.

Poza tym i tak obecnie nie wszystko sprzyja treningom, bo na klimontowskim basenie konieczne było obniżenie poziomu wody o 25 centymetrów, co, jak twierdzą instruktorzy nauki pływania, uniemożliwia wykonywanie skoków startowych i nawrotowych. – Jeśli basen zostanie zamknięty, nie będziemy mieli warunków do treningów. To będzie gwóźdź do trumny sekcji, którą prowadzę – twierdzi Tomasz Burtan, kierownik pływaków „Górnika”. Ma on nadzieję, że petycja z podpisami przyjaciół i mieszkańców korzystających z basenu, pomoże rozwiązać tę newralgiczną sytuację.

W sosnowieckim Urzędzie Miejskim zapewniają, że o sprawie nie zapomniano i pieniądze na remont klimontowskiej pływalni na pewno się znajdą. – Radni RM i ja złożyliśmy wnioski do skarbnika sosnowieckiego magistratu o wpisanie tego zadania do przyszłorocznego budżetu – mówi Agnieszka Czchowska-Kopeć.

I dodaje: – Chciałabym, żeby wyremontowano także piętro tego obiektu. Zdaniem pani prezydent niezwykle ważną kwestią w tej sprawie jest fakt, że temat remontu basenu jest pilotowany przez samych zainteresowanych tą sprawą. – Zebranie pod petycją tak dużej ilości podpisów pokazuje, że wykonanie tej inwestycji jest jak najbardziej uzasadnione – uważa pani prezydent.

Jest jeszcze jeden problem – elewacja obiektu również woła o remont i to natychmiastowy. Zbigniew Drążkiewicz, dyrektor sosnowieckiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji twierdzi, że jeśli tylko znajdą się pieniądze na ten cel, remont elewacji budynku, w którym znajduje się pływalnia zostanie wykonany. – Jeżeli środki nam na to nie pozwolą, postaramy się poszukać reklamodawcy, który odpowiednim banerem przykryje obiekt. Z taką sytuacją mamy do czynienia przy ulicy Żeromskiego – twierdzi dyrektor Drążkiewicz.

Mieszkańcy Klimontowa twierdzą, że po zebraniu podpisów pod petycją pozostaje im czekać i wierzyć, że remont uda się przeprowadzić.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.