PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapora na Wiśle: Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska budzi kontrowersje

  • PAP/AT    11 lutego 2016 - 09:59
Zapora na Wiśle: Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska budzi kontrowersje

To, że poniżej Włocławka musi powstać stopień wodny nie ulega najmniejszej wątpliwości - podkreślał Gajda. (fot.:Jacek Cegła/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• RDOŚ odmówił w styczniu zgody na realizację drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie.
• Według Ministerstwa Środowiska decyzja RDOŚ wymaga szczegółowej analizy.
• Resort uważa, że dobrze byłoby, żeby budowa drugiego stopnia była wsparta przez polską spółkę Skarbu Państwa.
Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, odmawiająca zgody na realizację drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie (Kujawsko-Pomorskie) "jest kontrowersyjna i wymaga szczegółowej analizy" - powiedział w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

Wiceminister Gajda w środę odpowiadał w Sejmie na pytania posłów Tomasza Lenza i Arkadiusza Myrchy (PO). Obaj są posłami z okręgu toruńsko-włocławskiego, gdzie inwestycja miałaby zostać zrealizowana.

Planowany drugi stopień wodny z elektrownią o mocy 80 MW miałby postać w Siarzewie k. Nieszawy, poniżej istniejącej od 1970 r. zapory we Włocławku.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) 28 stycznia 2016 r. odmówił wydania zgody na realizację inwestycji, o co 27 lutego 2015 r. wystąpił prezydent Włocławka. Głównym powodem odmowy było nieuwzględnienie tego przedsięwzięcia w dokumentach planistycznych Dorzecza Wisły.

"To, że poniżej Włocławka musi powstać stopień wodny nie ulega najmniejszej wątpliwości. Analizy wykonywane ponad 20 lat temu, a potwierdzone ostatnimi analizami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku wskazują, że dla trwałego bezpieczeństwa wodnego we Włocławku konieczna jest budowa drugiego stopnia poniżej. Najbardziej optymalną lokalizacją jest rejon Nieszawy" - mówił w Gajda.

Wiceminister zastrzegł, że nie może szczegółowo odnieść się do sprawy, gdyż wnioskodawca odwołał się od decyzji RDOŚ i sprawa jest rozpatrywana, a on nie może wywierać nacisku na decyzje administracyjne.

"Mogę powiedzieć tylko tyle, że ta decyzja jest kontrowersyjna i wymaga szczegółowej analizy.(...) Jak powiedziałem wcześniej budowa drugiego stopnia na Wiśle chociażby ze względów bezpieczeństwa jest niezbędna. Mogą być ewentualne wątpliwości co do pewnych rozwiązań technicznych" - podkreślił Gajda.

Wiceszef resortu środowiska podkreślił, że dobrze byłoby, żeby budowa drugiego stopnia na Wiśle "była wsparta" przez polską spółkę Skarbu Państwa, gdyż to pozwoliłoby na zmniejszenie zaangażowania pieniędzy z budżetu i na sprawniejszą budowę.

"Urzędnicy, którzy byli urzędnikami poprzedniego rządu, konkretnie prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) oraz dyrektor RZGW w Gdańsku blokowali tę inwestycję i między innymi z tego powodu została wydana decyzja odmowna. Nie było akceptacji inwestycji przez poprzednie kierownictwo KZGW i RZGW w Gdańsku. Proszę zauważyć, że tę decyzję złożył prezydent Włocławka, a nie dyrektor RZGW" - mówił Gajda.

Wiceminister dodał, że "w projekcie aktualizacji planu gospodarowania wodami i planu zarządzania ryzykiem powodziowym ta inwestycja jest wpisana jako zadanie RZGW w Gdańsku".

Z koncepcją budowy drugiego stopnia wodnego z elektrownią wystąpiła Energa SA. W 2009 r. Energa SA i KZGW podpisały list inwestycyjny w sprawie drugiego stopnia na Wiśle, a w zeszłym roku formalny wniosek o zgodę na realizację inwestycji złożył prezydent Włocławka.

Gdy 26 lutego 2015 r. podpisywano porozumienie pomiędzy Energą i prezydentem Włocławka w sprawie wystąpienia do RDOŚ o wydanie zgody na realizację inwestycji, przedstawiciele spółki podkreślali, że realizacja inwestycji wymaga zaangażowania finansowego partnerów publicznych.

KOMENTARZE (2)

  • Czytelnik, 2016-02-13 01:03:40

    Dlaczego zamieszczone zdjęcie dotyczy zapory w Wiśle Czarne a nie fragmentu rzeki w okolicy Siarzewa?
  • ekolob, 2016-02-12 20:18:53

    Może decydentów posadzić poniżej tamy i kazać im tam pracować. Miejsce siedzenia może zmieni tok myślenia.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: