PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapora rośnie bez pieniędzy

  • Przegląd prasy/Gazeta Krakowska    28 marca 2011 - 05:16
Zapora rośnie bez pieniędzy

Prace przy budowie zbiornika w Świnnej Porębie idą pełną parą. Sejm w ubiegłym roku przesunął z budżetu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska rekordową kwotę 325 mln zł na tę inwestycję.
Jak się teraz okazuje, kwota ta jest niedostępna dla inwestora, czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – pisze „Gazeta Krakowska”.

Wszystko przez to, że Sejm dotąd nie przyjął ustawy, dzięki której pieniądze mogą trafić do wykonawcy. Tym samym fundusze na dokończenie robót są „zamrożone”. Po ubiegłorocznej powodzi jasną sprawą było, że zbiornik należy dokończyć.

Kwestią sporną stał się sposób finansowania tego przedsięwzięcia. Rząd skreślając inwestycję z budżetu państwa przerzucił kosztowny problem na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Po upływie kilku miesięcy od triumfalnej decyzji okazuje się, że politycy nie zadbali o szczegóły (brak ustawy), w efekcie czego wykonawca inwestycji od 12 tygodni nie otrzymuje pieniędzy za już wykonane prace.

Już teraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej ma 30 milionów długu. Nie wiadomo, kiedy dojdzie do nowelizacji ustawy o wieloletnim finansowaniu zbiornika i czy w ogóle pieniądze będzie można wykorzystać – informuje „Gazeta Krakowska”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-03-28 08:46:29

    Czy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oglosi teraz upadlosc ?