PARTNER PORTALU
  • BGK

Zapowiada się wielki powrót targowisk

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 września 2010 - 07:32
Zapowiada się wielki powrót targowisk

W dwa lata powstanie w Polsce kilkadziesiąt nowoczesnych targowisk. Ma być taniej, piękniej i zdrowiej niż w supermarketach. Pieniądze da Unia.
Nowe targowiska nie będą miały nic wspólnego z dzisiejszymi zabłoconymi i zapyziałymi bazarami. Na wszystkich powstanie zaplecze sanitarne, a stragany i wiaty zostaną starannie zaprojektowane i ogrzewane, żeby dało się na nich handlować cały rok – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Minister rolnictwa Marek Sawicki koszt inwestycji szacuje na 70 mln zł, z czego większość mają pokryć fundusze unijne. Tereny pod budowę targowisk wyznaczą gminy i to one będą nimi zarządzały.

Niektóre samorządy, licząc na dotacje, już rozpoczęły inwestycje. Kilka miesięcy temu decyzję o rozbudowie i modernizacji starego bazaru podjęły m.in. władze w Szydłowcu i Czerwonce-Leszczynach. Burmistrz Szydłowca Jerzy Jarzyński wyliczył, że na nowoczesne targowisko miasto wyda ok. 3,5 mln zł, ale dzięki tej inwestycji powstanie kilkadziesiąt miejsc pracy.

Dodatkowo gmina zarobi także na opłatach targowiskowych i podatkach. A są to całkiem duże pieniądze. Na przykład z targowiska w podwarszawskim Legionowie do kasy miasta co miesiąc wpływa ok. 100 tys. zł.

Samorządowcy mają nadzieję, że nowe targowiska staną się przede wszystkim dodatkowym źródłem przychodów dla kilkuset małych i średnich gospodarstw rolnych, które dziś nie mają szans na sprzedaż swoich produktów dużym sieciom handlowym.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce działa ponad 2260 targowisk stałych i ok. 2270 sezonowych. I co ciekawe, o ile liczba tych pierwszych od 10 lat sukcesywnie maleje, to tych drugich przybywa.

Klientów przyciągają na bazarki niższe niż w supermarketach ceny, dobra jakość produktów, a także moda na ekologię i zdrowy tryb życia. Widać to głównie w dużych miastach takich, jak: Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice.


Z sondażu, który w tym roku przeprowadziły władze stolicy, wynika, że aż 73 proc. mieszkańców chciałoby robić zakupy na bazarkach, a 68 proc. widzi potrzebę utworzenia w stolicy tzw. targowisk jednodniowych, czyli działających przez jeden dzień w tygodniu. Obecnie takich miejsc jest w Warszawie siedem i planowane są kolejne.

Stolica jest miastem, w którym w ostatnim czasie powstało najwięcej nowych targowisk. Jednym z najnowocześniejszych jest bazar przy ul. Bakalarskiej, na którego rozbudowę zarządzający, czyli firma Nasz Rynek, przeznaczyła 8 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.