PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaprezentowano nowy stadion Zagłębia

  • PAP    9 sierpnia 2010 - 13:49

Ponad 16 tys. miejsc ma nowy, zaprezentowany w poniedziałek stadion "Dialog Arena", na którym swoje mecze będą rozgrywali piłkarze KGHM Zagłębia Lubin. W inauguracyjnym spotkaniu rywalem "Miedziowych" będzie w sobotę Górnik Zabrze.
Nowy obiekt powstał na miejscu "Górniczego Ośrodka Sportu", który był głównym stadionem Zagłębia przez niemal dwadzieścia pięć lat. Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęto w marcu 2008 r., a już rok później ukończono budowę trzech z czterech trybun dla kibiców. Pierwszy mecz, na niegotowym jeszcze obiekcie, lubinianie rozegrali 14 marca 2009 r. z Górnikiem Łęczna (3:0).

Przez następnych kilkanaście miesięcy trwała budowa czwartej, ostatniej trybuny oraz budynku klubowego, w którym mieszczą się nie tylko pomieszczenia biurowe, ale również szatnie dla zawodników, pokoje odnowy biologicznej, centrum prasowe oraz sale konferencyjne.

- Nasz obiekt jest jednym z najnowocześniejszych stadionów w Polsce. Spełnia wymagania III klasy według wprowadzonej w Polsce 4-stopniowej klasyfikacji UEFA, a to znaczy, że mogą się tu odbywać dowolne spotkania rozgrywek krajowych oraz mecze wszystkich etapów rozgrywek UEFA, poza finałami Ligi Mistrzów oraz Ligi Europejskiej - poinformował na konferencji prasowej prezes Zagłębia Jerzy Koziński.

W czasie meczu na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 16 tys. widzów, w tym 500 osób na miejscach VIP, 200 w lożach Super VIP, 20 kibiców niepełnosprawnych oraz 150 dziennikarzy. Na oświetlenie stadionu składa się 196 jupiterów, a nagłośnienie będzie dorównywało portugalskiemu stadionowi Estadio do Dragao, gdzie gra FC Porto.

- Akustyka obiektu sprawia, że doping kibiców odbijając się od zadaszenia spada na murawę i trybuny, co sprawia niesamowite wrażenie - tłumaczył Jacek Kulicki, prezes firmy PeBeKa, która wspólnie z firmą Hohtief wybudowała stadion.

Koszt budowy obiektu wyniósł ponad 125 mln zł, a pieniądze na inwestycję pochodziły z konglomeratu KGHM, który od 2006 r. jest właścicielem Zagłębia. Prezes firmy Herbert Wirth podkreślił, że dzieci wielu pracowników miedziowej spółki występują w grupach młodzieżowych pod flagą Zagłębia Lubin, dlatego wspieranie sportu jest jednym z najważniejszych punktów strategii firmy.

- Poprzedni stadion, wybudowany jeszcze w latach 80., był w złym stanie technicznym i niosło to ze sobą groźbę utraty licencji na rozgrywanie meczów od 2009 r. Nie mogliśmy na to pozwolić. Nowy obiekt będzie służył nie tylko pierwszej drużynie, ale też młodzieży i amatorom - zapewnił Wirth.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.