PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd województwa lubelskiego wybrał priorytetowe przedsięwzięcia

  • PAP    1 lipca 2014 - 16:30
Zarząd województwa lubelskiego wybrał priorytetowe przedsięwzięcia

Najważniejsze przedsięwzięcia dla rozwoju regionu, przeznaczone do sfinansowania z funduszy europejskich w latach 2014-2020, wybrał zarząd województwa lubelskiego. Na liście znalazło się 49 propozycji, których realizacja ma kosztować ponad 9,3 mld zł.
"To są najważniejsze przedsięwzięcia dla realizacji celów strategii rozwoju województwa. Około połowa z nich może być sfinansowana z regionalnego programu operacyjnego, dla innych będziemy szukali możliwości sfinansowania z krajowych programów, przy niektórych będą montaże finansowe" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Najdroższym przedsięwzięciem na liście priorytetów - wycenionym na ponad 1,7 mld zł - jest rewitalizacja systemu wodnego kanału Wieprz - Krzna. Około 400 mln zł pochłonąć ma rozbudowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły, Wieprza i Bugu, natomiast 350 mln zł - budowa zbiornika wodnego Oleśniki.

Projekt modernizacji najważniejszych dróg wojewódzkich w regionie, który ma przyczynić się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej aglomeracji lubelskiej, oszacowano na 1,2 mld zł, zaś przebudowy głównych dróg powiatowych - blisko 300 mln zł.

Przeszło 400 mln zł ma kosztować modernizacja linii kolejowej nr 30 Lublin-Łuków, a ponad 270 mln zł - modernizacja kolei Lublin-Przeworsk, w granicach woj. lubelskiego. Na zakup taboru kolejowego urząd marszałkowski chce wydać ponad 200 mln zł.

Na liście priorytetowych przedsięwzięć znalazła się też integracja sieci szpitali powiatowych - za ponad 236 mln zł, oraz połączenie oferty wojewódzkich instytucji kultury i produktów turystycznych - za przeszło 100 mln zł. Około 200 mln zł chcą wydać ochotnicze straże pożarne w regionie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz termomodernizację swoich budynków.

Lista została sporządzona na podstawie propozycji, które zarząd województwa przyjmował od września ubiegłego roku. Od samorządów, instytucji i przedsiębiorstw napłynęło 238 pomysłów, których koszty realizacji oszacowano na łączną kwotę 21,5 mld zł.

Umieszczenie propozycji na liście nie przesądza jeszcze o przyznaniu dofinansowania. Każdy projekt będzie musiał być doprecyzowany i spełnić wymogi ustalone dla poszczególnych unijnych funduszy. Lista priorytetów ma być corocznie aktualizowana przez zarząd województwa. Usuwane będą z niej projekty, które nie będą w dobrym tempie przygotowywane do realizacji; możliwe też będzie wprowadzanie na nią nowych propozycji.

Na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 województwo lubelskie ma otrzymać 2,23 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2014-07-09 11:13:51

    NIE-PRIORYTET! Pilna obwodnica Chełma według władz wojewódzkich do priorytetów nie należy! Dorohusk,to największe przejście w województwie, a tiry niszczą drogi jak należy! Natomiast polityka priorytetowa cwaniaków z województwa do widzimisię należy! Może ktoś u...wierzy, bo to co uczynili z obwodnicą Chełma do afery zaliczyć należy! Żmijan do tych orłów przynależy, że trasę S19 do Pacanowa pierwszy przemierzy, bo ta trasa po zbudowaniu lotniska w Świdniku do cudów zadaniowych przynależy. Diasporę lubelską mają u boku Premiera i priorytetami tumanią frajera jak należy!. Widzimisię terenowe doprowadziło, że obwodnicę Chełma z priorytetu się wyrzuciło! Premierze! Stało się stało, bo Pańskiemu rządowi rozwoju metropolii się zachciało, a skutki tego są takie: niezadowolenie społeczne wzrosło, bo rozwój terenu się olało!  rozwiń