Zarząd województwa lubelskiego wybrał priorytetowe przedsięwzięcia

Najważniejsze przedsięwzięcia dla rozwoju regionu, przeznaczone do sfinansowania z funduszy europejskich w latach 2014-2020, wybrał zarząd województwa lubelskiego. Na liście znalazło się 49 propozycji, których realizacja ma kosztować ponad 9,3 mld zł.
Zarząd województwa lubelskiego wybrał priorytetowe przedsięwzięcia

"To są najważniejsze przedsięwzięcia dla realizacji celów strategii rozwoju województwa. Około połowa z nich może być sfinansowana z regionalnego programu operacyjnego, dla innych będziemy szukali możliwości sfinansowania z krajowych programów, przy niektórych będą montaże finansowe" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Najdroższym przedsięwzięciem na liście priorytetów - wycenionym na ponad 1,7 mld zł - jest rewitalizacja systemu wodnego kanału Wieprz - Krzna. Około 400 mln zł pochłonąć ma rozbudowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły, Wieprza i Bugu, natomiast 350 mln zł - budowa zbiornika wodnego Oleśniki.

Projekt modernizacji najważniejszych dróg wojewódzkich w regionie, który ma przyczynić się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej aglomeracji lubelskiej, oszacowano na 1,2 mld zł, zaś przebudowy głównych dróg powiatowych - blisko 300 mln zł.

Przeszło 400 mln zł ma kosztować modernizacja linii kolejowej nr 30 Lublin-Łuków, a ponad 270 mln zł - modernizacja kolei Lublin-Przeworsk, w granicach woj. lubelskiego. Na zakup taboru kolejowego urząd marszałkowski chce wydać ponad 200 mln zł.

Na liście priorytetowych przedsięwzięć znalazła się też integracja sieci szpitali powiatowych - za ponad 236 mln zł, oraz połączenie oferty wojewódzkich instytucji kultury i produktów turystycznych - za przeszło 100 mln zł. Około 200 mln zł chcą wydać ochotnicze straże pożarne w regionie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz termomodernizację swoich budynków.

Lista została sporządzona na podstawie propozycji, które zarząd województwa przyjmował od września ubiegłego roku. Od samorządów, instytucji i przedsiębiorstw napłynęło 238 pomysłów, których koszty realizacji oszacowano na łączną kwotę 21,5 mld zł.

Umieszczenie propozycji na liście nie przesądza jeszcze o przyznaniu dofinansowania. Każdy projekt będzie musiał być doprecyzowany i spełnić wymogi ustalone dla poszczególnych unijnych funduszy. Lista priorytetów ma być corocznie aktualizowana przez zarząd województwa. Usuwane będą z niej projekty, które nie będą w dobrym tempie przygotowywane do realizacji; możliwe też będzie wprowadzanie na nią nowych propozycji.

Na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 województwo lubelskie ma otrzymać 2,23 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

NIE-PRIORYTET! Pilna obwodnica Chełma według władz wojewódzkich do priorytetów nie należy! Dorohusk,to największe przejście w województwie, a tiry niszczą drogi jak należy! Natomiast polityka priorytetowa cwaniaków z województwa do widzimisię należy! Może ktoś u...wierzy, bo to co uczynili z obwodnicą Chełma do afery zaliczyć należy! Żmijan do tych orłów przynależy, że trasę S19 do Pacanowa pierwszy przemierzy, bo ta trasa po zbudowaniu lotniska w Świdniku do cudów zadaniowych przynależy. Diasporę lubelską mają u boku Premiera i priorytetami tumanią frajera jak należy!. Widzimisię terenowe doprowadziło, że obwodnicę Chełma z priorytetu się wyrzuciło! Premierze! Stało się stało, bo Pańskiemu rządowi rozwoju metropolii się zachciało, a skutki tego są takie: niezadowolenie społeczne wzrosło, bo rozwój terenu się olało! rozwiń

Chełmianin N, 2014-07-09 11:13:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE