PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarządzanie drogami wojewódzkimi na miarę XXI wieku

  • pap    9 lutego 2014 - 17:33
Zarządzanie drogami wojewódzkimi na miarę XXI wieku

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych ma w przyszłym roku zdecydowanie usprawnić system ewidencji i zarządzania kujawsko-pomorskimi drogami wojewódzkimi. Obecnie trwa procedura przetargowa na zakup urządzeń i oprogramowania.
Celem zaplanowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy zmian w zarządzaniu jest między innymi poprawa utrzymania właściwego stanu szos i bezpieczeństwa, a także zapewnienie użytkownikom szerszej informacji na temat warunków komunikacyjnych. Służyć temu będą nowoczesne systemy teleinformatyczne, wykorzystujące technologie pozyskiwania, przetwarzania i przesyłania danych.

W newralgicznych punktach na drogach zostanie zamontowanych ponad 40 kamer, w tym obrotowych. Będą one pokazywać sytuację w ruchliwych miejscach, ma skrzyżowaniach i podjazdach. Zaplanowano również zainstalowanie 9 stacji meteorologicznych. W oparciu zdalnie odczytywane dane na przykład będą podejmowane decyzje związane z zimowym utrzymaniem dróg. Dostęp do informacji i obrazu będą mieli również kierowcy.

Zupełnie zmieni się kontrola utrzymania dróg zimą, które zlecane jest firmom zewnętrznym. Na samochodach zostaną zamontowane nadajniki GPS oraz tzw. czujniki pługa i posypu, a część pojazdów dodatkowo zostanie wyposażona w wiedeorejestratory. Obecnie wiele decyzji związanych z akcją zima jest podejmowanych na podstawie meldunków telefonicznych.

Na drogach wojewódzkich pojawią się też pierwsze znaki i tablice zmiennej treści VMS, które będą informować kierowców o ewentualnych zagrożeniach i zmianach w organizacji ruchu oraz o warunkach pogodowych. Prawdopodobnie zostaną one zainstalowane na DW 250 pod Toruniem, która często jest zamykana z powodu szkoleń artyleryjskich na pobliskim poligonie.

Zmieni się zupełnie system ewidencji dróg. Pracownicy zamiast prowadzenia i korzystania z książek dróg będą korzystać z serwerów. Dotyczy to informacji m.in. o stanie dróg i mostów, organizacji ruchu, pracach modernizacyjnych i remontach. W związku z tym w ramach przetargu przewidziano też zakup sprzętu komputerowego.

Nowy system ewidencji i zarządzania ma być gotowy na wiosnę 2015 r. Inwestycja zostanie dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, przeznaczonych na rozwój infrastruktury społeczeństwa informatycznego.

Drogi wojewódzkie uzupełniają sieć dróg krajowych, łączą najważniejsze miasta w regionie. Posiadają oznaczenia trzycyfrowe. Łączna długość dróg wojewódzkich w regionie kujawsko-pomorskim wynosi 1729 km. Najdłuższa z nich ma 94 km, a najkrótsza - 300 m

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.