PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbierają pieniądze na rewitalizację zabytkowych grobów

  • PAP    7 kwietnia 2012 - 14:21
Zbierają pieniądze na rewitalizację zabytkowych grobów

- Wielkanocną kwestę przeprowadzi tradycyjnie w Wielką Sobotę Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Dochód zostanie przeznaczony na ratowanie najcenniejszych grobów wytypowanych do renowacji.
Wielkanocna kwesta odbędzie się w Radomiu (zabierz głos/oceń prezydenta) po raz siódmy. Jak podkreśla wiceprzewodnicząca Komitetu Barbara Pikiewicz, w Wielką Sobotę odwiedza groby wielu radomian, którzy chętnie wspierają kwestujących datkami.

Oprócz członków Komitetu kwestować będą uczniowie radomskich szkół. Do udziału w kweście zaproszono także polityków i ludzi kultury.

Pikiewicz podkreśliła, że pieniądze zebrane podczas kwesty zostaną przeznaczone na renowację grobów o dużej wartości historycznej i artystycznej, znajdujących się z bardzo złym stanie i nie posiadających właścicieli prawnych.

Wielkanocna kwesta wpisuje się w obchody 200-lecia istnienia najstarszego cmentarza w Radomiu. Ich organizatorem jest działający od 17 lat w Radomiu Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu, powstał w 1812 r. Wcześniej pochówki były organizowane przy parafiach. Do 1975 r., kiedy powstał cmentarz komunalny na Firleju, była to jedyna nekropolia w mieście, na której odbywały się pochówki mieszkańców Radomia wyznania rzymskokatolickiego.

Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, doktor Ludwik Przybyłko uznawany za twórcę polskiej szkoły kardiochirurgii oraz rodzeństwo dramaturga Witolda Gombrowicza: Jerzy Szymkowicz Gombrowicz i Irena Gombrowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.