PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiornik retencyjny w Jutrosinie gotowy

  • PAP    14 grudnia 2011 - 17:02
Zbiornik retencyjny w Jutrosinie gotowy

27 mln zł kosztował oddany w środę do użytku zbiornik retencyjny w Jutrosinie. Nowy zbiornik ureguluje gospodarkę wodną w rolniczym regionie i ma przyczynić się do rozwoju agroturystyki.
- Co roku, co dwa lata mieliśmy powodzie, a winnych latach wody brakowało, teraz będziemy mogli gromadzić nadmiar wody, a w latach suchych oddawać ją na potrzeby rolnictwa - powiedział w środę burmistrz Jutrosina Zbigniew Koszarek.

Nowy zbiornik o długości 2,1 km i powierzchni 91,4 ha mieści 2,1 mln metrów sześciennych wody.

Inwestorem był Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu (zabierz głos/oceń prezydenta). Inwestycja została sfinansowana z funduszy unijnych w 70 proc. w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Według burmistrza Jutrosina, zbiornik to nie tylko bezpieczeństwo, dzięki niemu gmina chce organizować usługi agroturystyczne. - Chcemy zbudować mini skansen rolniczy i odbudować zniszczony zabytkowy wiatrak. Reszta w rękach gospodarzy, którzy będą chcieli wykorzystać szansę, jaką daje zbiornik  - dodał burmistrz Koszarek.

Bodowa zbiornika trwała 1,5 roku. Wykonawcą była firma "Fransław" z Grodziska Wielkopolskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.