PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiornik Świnna Poręba gotowy w 2015 r.

  • PAP    1 sierpnia 2013 - 13:51
Zbiornik Świnna Poręba gotowy w 2015 r.

Zbiornik wodny Świnna Poręba na rzece Skawie w woj. małopolskim zostanie oddany do użytkowania w 2015 r., a nie jak zakłada ustawa w 2013 r. Wynika to późnego rozpoczęcia prac związanych z przeniesieniem linii kolejowej, która wcześniej przebiegała po dnie zbiornika.




Taki projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu wieloletniego programu budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013 zaproponowało Ministerstwo Środowiska. Projekt w sprawie przesunięcia terminu znajduje się na etapie uzgodnień rządowych.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy, który znajduje się na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji, autorzy napisali, że "zbiornik, mimo że znajduje się w ostatniej fazie wykonania robót hydrotechnicznych, z powodu konieczności wykonania robót z zakresu transportu kolejowego nie może być zakończony i oddany do użytkowania w terminie ustawowym tj. w 2013 roku".

Chodzi o przełożenie przebiegającej pierwotnie przez teren zbiornika (który częściowo funkcjonuje mimo nieukończenia inwestycji) linii kolejowej Stryszów-Zembrzyce oraz wybudowanie dwóch mostów kolejowych. Realizację tej inwestycji rozpoczęto dopiero w zeszłym roku.

Jak napisano w projekcie nowelizacji ustawy, termin zakończenia robót kolejowych ustalono z wykonawcą na połowę grudnia przyszłego roku, w związku z czym zabraknie czasu na spiętrzenie i rozruch zbiornika. Z tego powodu zakończenie całej inwestycji przewidziano w 2015 roku.

Zgodnie z szacunkami resortu, po uwzględnieniu cen obowiązujących w tym roku koszt programu wieloletniego został obniżony o 175,3 mln zł. Cały program będzie kosztował 1 mld 634 mln zł. Razem z nakładami poniesionymi przed jego uchwaleniem, budowa Świnnej Poręby pochłonie ponad 2,2 mld zł.

Inwestycję finansuje obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie pełni rolę inwestora tego przedsięwzięcia.

Zbiornik Świnna Poręba ma spełniać funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też zasobem wody dla celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim. Przewidziano również funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, na co liczą tamtejsze lokalne samorządy.

Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce - trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010. Zapora powstaje na Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim.

Zbiornik ma pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Podczas powodzi w 2010 roku zbiornik przyjął 61 mln metrów sześciennych wody. Dzięki temu fala powodziowa na Wiśle w Krakowie była o około 0,5 metra niższa i nie doszło do przelania wody przez Most Dębnicki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.