PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbiorniki retencyjne ochronią przed powodzią

  • PAP    2 sierpnia 2013 - 15:05
Zbiorniki retencyjne ochronią przed powodzią

- Prowadzone inwestycje przeciwpowodziowe, takie jak np. zbiornik retencyjny w Świnnej Porębie, mają przynieść możliwe pełne bezpieczeństwo dla Polaków - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Zaznaczył, że w przypadku Odry bezpieczeństwo to będzie w 2016 r., a w przypadku Wisły w 2030 r.
ZAKTUALIZOWANA: Szef rządu podczas piątkowej konferencji prasowej na terenie budowanego zbiornika retencyjnego w Świnnej Porębie (woj. małopolskie) podkreślił, że w ramach programów przeciwpowodziowych dla górnej Wisły i dla Odry prowadzone są inwestycje, których wartość wynosi 14 mld zł.

"Te dwie wielkie rzeki nie raz przynoszą wielkie zagrożenia. Inwestycje we Wrocławiu (Wrocławski Węzeł Wodny - WWW), w Nysie, na Żuławach, w Małopolsce mają doprowadzić w perspektywie 2016 r. - jeśli chodzi o Odrę i 2030 r. - jeśli chodzi o Wisłę, do możliwie pełnego bezpieczeństwa dla Polaków" - ocenił premier.

Tusk podkreślił, że budowa zbiornika w Świnnej Porębie "niemiłosiernie się wlokła". Przypomniał, że projekt inwestycji powstał jeszcze przed II wojną światową. Ostatecznie budowę rozpoczęto w połowie lat 80. ub. stulecia. "Kilka lat temu podjąłem decyzję, która przecinała spory kompetencyjne między różnymi instytucjami, które są odpowiedzialne za środowisko i pieniądze" - zaznaczył.

Premier przyznał, że inwestycja nie jest jeszcze zakończona, a ostateczne zalanie zbiornika nastąpi późną wiosną 2015 r. "(Choć - PAP) ten zbiornik już zdążył uratować Kraków w 2010 roku, fala (powodziowa - PAP) została obniżona o pół metra" - zauważył.

Tusk dodał, że zbiornik będzie zabezpieczał m.in. Wadowice, a w krytycznych sytuacjach nawet Sandomierz.

Premier podkreślił, że Świnna Poręba (koszt ok. 2,2 mld zł) jest elementem większej całości. Zdaniem szefa rządu, potrzebny jest system przeciwpowodziowy, w którego skład muszą wejść duże zbiorniki retencyjne na terenach górskich i podgórskich, jak i mniejsze na nizinach. "Potrzebne są (także - PAP) mikroinwestycje dotyczące przepustów, mostów, kanalizacji na terenach górskich i podgórskich. To wymaga gigantycznych inwestycji" - zaznaczył.

Szef rządu dodał, że w Świnnej Porębie powstanie elektrownia wodna o mocy 4 MW i prowadzona będzie hodowla pstrąga (ok. 15 ton rocznie).

Przed południem w piątek premier odwiedził zbiornik "Niewiadoma" w gm. Sabnie w woj. mazowieckim. Zostanie on oddany do użytku w sobotę i będzie chronił przed powodzią obszar ok. 65 km kw., zamieszkany przez 61 tys. osób. Jak poinformował Tusk, obecnie w Polsce jest budowanych około 20 zbiorników retencyjnych takich jak ten w gminie Sabnie - m.in. w Jarocinie, Kluczborku, Radomsku.

Budowa zbiornika Świnna Poręba jest jedną z najdłużej prowadzonych w Polsce - trwa od 1986 r. Pieniądze z budżetu państwa przeznaczane na jej realizację nie pozwoliły na dotrzymanie kolejnych terminów ukończenia budowy w latach: 1996, 2006 oraz 2010.

Zapora powstaje na Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim. Zbiornik ma pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną powierzchnię 1 tys. 35 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, a szerokość korony - 8 m. Oprócz spełniania funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych dla m.in. Wadowic i Krakowa, ma być też zasobem wody dla celów komunalnych i przemysłowych w woj. śląskim.

Podczas powodzi w 2010 r. zbiornik przyjął 61 mln metrów sześciennych wody. Dzięki temu fala powodziowa na Wiśle w Krakowie była o około 0,5 metra niższa i nie doszło do przelania wody przez Most Dębnicki.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Premier Donald Tusk uważa, że powstawanie małych i średnich zbiorników retencyjnych w Polsce to gwarancja bezpieczeństwa na przyszłość. Jak mówi, budowa takich zbiorników to dowód na dobre wykorzystanie środków europejskich, środowiskowych, gminnych i rządowych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ślązak, 2013-08-02 16:58:33

    na temat Raciborza ani się nie zająknął - bo za drogi na jego budżecik, poza tym za mało wyborców ale jak zaleje to nawet Wrocławski Węzeł Wodny nie uchroni odry koniunktura Tusku oddaj pieniądze na wały p-powodziowe zzabrane na wiosnę