PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbliża się przetarg na najgłośniejszą obwodnicę

  • PAP    24 lutego 2010 - 16:36

W połowie roku ogłoszenie przetargu na wykonawcę w systemie "zaprojektuj i zbuduj", zakończenie inwestycji w 2014 roku - taki terminarz budowy obwodnicy Augustowa (Podlaskie) przedstawił w Białymstoku minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Grabarczyk poinformował po spotkaniu z samorządowcami w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, że wydana w ostatnich dniach grudnia 2009 roku decyzja środowiskowa dla obwodnicy Augustowa jest już prawomocna.

"W tej chwili trwa przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego, a w połowie roku ogłosimy przetarg (na wykonawcę) i w 2011, zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego roku będziemy mogli zacząć realnie budowę tej obwodnicy" - powiedział.
Obwodnica Augustowa, w wariancie przez Raczki i z uwzględnieniem przebiegu międzynarodowej trasy Via Baltica przez Łomżę, ma mieć 38,7 km długości. Grabarczyk przypomniał, że w optymistycznym wariancie budowa miała być zakończona pod koniec 2013 roku (tak zapowiadano rok temu, gdy rząd podjął decyzję o konieczności zmiany przebiegu tej drogi). W środę mówił, że będzie to 2014 rok.

Minister Grabarczyk rozmawiał w Białymstoku z samorządowcami o planach budowy dróg w województwie podlaskim, w związku z informacjami prasowymi o tym, że spodziewane są opóźnienia. Miałoby mieć to związek z przyjęciem przez rząd jesienią ub. roku rozporządzenia w sprawie nowej sieci autostrad i dróg ekspresowych, w której m.in. trasa ekspresowa Via Baltica przebiega nie przez Białystok, ale przez Łomżę.

Spowodowało to konieczność wprowadzenia zmian choćby w dokumentach potrzebnych do wydawania decyzji środowiskowych. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku decyzji środowiskowej dla obwodnicy Augustowa. Miała być wydana latem 2009 roku, ostatecznie stało się to pod koniec ub. roku.
Grabarczyk powiedział dziennikarzom, że nieprawdziwa jest teza, jakoby "rząd wstrzymywał budowę dróg na Podlasiu". Argumentował, że realizowane są prace na trasie drogi ekspresowej Warszawa-Białystok. W tym roku rozpocznie się tam m.in. przebudowa odcinka z Białegostoku do Jeżewa.

Pytany o obwodnice miast leżących na trasie z Białegostoku do Augustowa, minister mówił, że w 2011 roku będzie gotowy komplet decyzji środowiskowych dla tych inwestycji, co otworzy drogę do ich projektowania i budowy.
Minister poinformował, że powołał pełnomocnika, który zajmie się przygotowaniem dokumentacji do powołania pierwszej drogowej spółki specjalnego przeznaczenia, do budowy drogi nr 19 z północy na południe, przez województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Dokumenty muszą być notyfikowane w Brukseli, bo spółka będzie korzystała z pomocy publicznej, a to wymaga zgody unijnej.

Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma mieć w tym roku do dyspozycji 603 mln zł. Dyrektor Jerzy Doroszkiewicz powiedział PAP, że główne wydatki (ok. 350 mln zł) to prace na trasie Białystok-Warszawa. Pytany o obwodnicę Augustowa ocenił, że jej wykonawca, biorąc pod uwagę przetarg i ewentualne odwołania i protesty, powinien być wyłoniony pod koniec roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.