PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudowano miasteczko ruchu drogowego w Zielonej Górze

  • PAP    6 listopada 2013 - 12:01
Zbudowano miasteczko ruchu drogowego w Zielonej Górze

Prawie 726 tys. zł kosztowała budowa miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze. Otwarty w środę obiekt powstał w ramach programu pn. "Budujemy miasteczka ruchu drogowego", z którego samorząd uzyskał 275 tys. zł rządowej dotacji.
Obecnie to jedyne takie miasteczko w mieście. W dni powszednie od godz. 8 do 14 będą z niego korzystały grupy zorganizowane, głównie ze szkół, natomiast po godz. 14 i w weekendy będą ogólnodostępne - powiedział PAP dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami UM Zielona Góra Paweł Urbański.

W miasteczku uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z przepisami ruchu drogowego, ale przede wszystkim będą uczyć się, jak zastosować je w praktyce. Oprócz jezdni, chodników, oznakowania poziomego, pionowego jest także sygnalizacja świetlna, rondo, jezdnia do wykonywania tzw. ósemek oraz oznakowanie dla przejazdu kolejowego.

Teren jest dostępny dla wszystkich chętnych. Dla rodziców przyprowadzających swoje dzieci zamontowane są ławeczki.

Program pn. "Budujemy miasteczka ruchu drogowego" to pomysł MSW. Ma pomagać szkołom wywiązać się z obowiązku umożliwienia dzieciom i młodzieży przygotowania się do uzyskania karty rowerowej. Nie mniej ważnym celem jest promowanie bezpiecznych zachowań wśród uczestników ruchu drogowego. Na terenie miasteczka będą przeprowadzane egzaminy na kartę rowerową i motorowerową dla młodzieży.

Według MSW do 2014 r. w 15 województwach powstanie 20 nowych miasteczek ruchu drogowego. Inwestycje będą kosztowały 10 mln zł, z czego 8,5 mln sfinansuje Unia Europejska w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Miasteczka powstają we współpracy z urzędami wojewódzkimi i samorządami.

W przypadku Lubuskiego nowe miasteczko ruchu drogowego powstało także przy Szkole Podstawowej nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim. Jego budowa kosztowała 536 tys. zł (w tym 275 tys. zł dotacji). Otwarcie obiektu nastąpi w najbliższy piątek. To drugie miasteczko ruchu drogowego w tym mieście. Pierwsze od kilkudziesięciu lat znajduje się w Parku Kopernika.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.