PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

  • PAP    14 października 2013 - 19:38
Zbudują Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Ponad 32 mln złotych będzie kosztowała budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach (ECEG) w powiecie kieleckim. W poniedziałek umowę ws. dofinansowania inwestycji podpisały władze województwa świętokrzyskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
"Skarby tej ziemi zasługują na to, by były dobrze zbadane i dobrze opisane" - powiedział w poniedziałek tuż przed podpisaniem umowy ws. dofinansowania budowy centrum naukowego rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. Zaznaczył, że zgodnie z planami uczelni przetarg zostanie ogłoszony "lada moment". "Chcemy, by na koniec 2014 roku wziąć ten budynek w użytkowanie" - podkreślił rektor.

Projekt budowy ECEG będzie realizowany przez Uniwersytet Warszawski, który stanął na czele konsorcjum, w którego skład wchodzą także województwo świętokrzyskie, powiat kielecki oraz gmina Chęciny.

Centrum powstanie w miejscu często odwiedzanym przez geologów oraz studentów w ramach praktyk czy badań naukowych między miejscowością Korzecko (gmina Chęciny) a górą Rzepką, gdzie w 1981 roku utworzono dziewięciohektarowy rezerwat przyrody nieożywione, w którym szczególną ochroną objęto wychodnie skał dewońskich.

"To kontynuacja wieloletniej obecności geologów z UW w Świętokrzyskiem" - przypomniał marszałek województwa Adam Jarubas nawiązując do ponad pięćdziesięcioletniej historii praktyk studenckich organizowanych przez Uniwersytet Warszawski w okolicach Chęcin. Od dwóch dekad uczelnia korzysta z bazy lokalowej w Bocheńcu pod Małogoszczem. Jak powiedział podczas konferencji prasowej prof. Pałys nieruchomości te zostaną przez uczelnię sprzedane.

Z podpisania umowy cieszył się burmistrz Chęcin Robert Jaworski, który przed objęciem mandatu pracował w Państwowym Instytucie Geologicznym. Jak wielokrotnie powtarza, ma świadomość "jakie skarby tkwią w chęcińskiej ziemi. "Bardzo długo czekaliśmy na ten moment, sądzę że ta inwestycja wpisuje się w charakter i strategię rozwoju naszej gminy. Świat nauki będzie miał co robić w tym miejscu. - powiedział

W skład ECEG ma wejść pięć niezależnych dwukondygnacyjnych budynków. Pierwsze zajęcia będą tam realizowane najprawdopodobniej już w pierwszym kwartale 2015 roku.

W siedzibie ECEG znajdą się m.in. sale dydaktyczne, baza pobytowa, sala konferencyjna i laboratoria. Uniwersytet planuje także zakup na potrzeby centrum samochodu do prowadzenia badań terenowych. Obok budynków dydaktycznych znajdą się tereny zielone i niewielkie boisko rekreacyjne.

Całkowity koszt budowy ECEG wyniesie 32 mln 403 tys. zł z czego ponad 26 mln zł będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.