PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują kolejne wały przeciwpowodziowe w Cisku

  • PAP    1 marca 2013 - 16:44
Zbudują kolejne wały przeciwpowodziowe w Cisku

Minister finansów przekaże 28 mln zł na budowę kolejnych odcinków lewobrzeżnych wałów przeciwpowodziowych na rzece Odrze w Cisku - poinformował rzecznik wojewody opolskiego. Inwestycja ma zapewnić ochronę przeciwpowodziową mieszkańcom gminy Cisek.
Jak podał rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński, chodzi o pieniądze na budowę dwóch kolejnych odcinków wałów przeciwpowodziowych w Podlesiu oraz Przewozie, zaplanowaną na rok 2014.

"Realizacja tych zadań rozpocznie się w roku 2013, na co już wcześniej minister finansów zapewnił środki w wysokości 15,7 mln zł" - dodał Szopiński. "Efektem zrealizowania tych zadań będą nowe, lewobrzeżne wały przeciwpowodziowe Odry na jej 10-kilometrowym odcinku - od miejscowości Miejsce Odrzańskie do okolic miejscowości Roszowicki Las".

Wójt gminy Cisek Alojzy Parys powiedział, że to dobra wiadomość dla samorządu i mieszkańców. "Nie zaskoczyła nas, bo obiecano nam dofinansowanie na ten cel podczas ubiegłorocznego spotkania wojewodów dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, które odbyło się u nas w listopadzie właśnie w tej sprawie" - stwierdził Parys.

Wójt wyjaśnił, że dla gminy to kluczowa inwestycja dotycząca bezpieczeństwa powodziowego. "Teraz w istniejących już wałach jest przerwa, więc nie mamy zapewnionego bezpieczeństwa" - dodał. "Dlatego cieszy nas informacja o tym, że są pieniądze na kolejne odcinki. Mają one powstać do roku 2015. Cisek będzie jednak w pełni zabezpieczony przed powodzią dopiero, gdy oprócz tych wałów powstanie też zbiornik retencyjny Racibórz Dolny" - ocenił.

Zbiornik ma być gotowy w 2017 r.

Parys przypomniał, że podczas powodzi z maja 2010 r. na 1600 budynków istniejących w gminie zalanych zostało 1200. Pod wodą w gminie Cisek znalazło się też ponad 4,8 tys. ha użytków rolnych. Powódź dotknęła ponad 4 tys. mieszkańców tego terenu. "Cisek znalazł się wtedy wśród 14 najbardziej poszkodowanych skutkami powodzi gmin w kraju" - poinformował wójt.

Budowę wałów w Cisku realizuje Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Dyrektor jednostki Zbigniew Bahryj wyjaśnił, że budowa odcinka, na który ministerstwo finansów zagwarantowało właśnie 28 mln zł, będzie realizowana przy udziale środków pochodzących z UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

"Mechanizm jest taki, że minister finansów gwarantuje nam pieniądze na prefinansowanie budowy wałów, a Departament Obszarów Wiejskich po jej wykonaniu zwraca się o do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o zwrot 75 procent wartości inwestycji, właśnie z pieniędzy w ramach PROW" - powiedział Bahryj. "Reszta, czyli 25 procent wartości inwestycji i VAT, to wkład własny skarbu państwa" - dodał.

Bahryj dodał, że budowa wałów na linii Cisek - Kędzierzyn-Koźle trwa od 2005 roku. Od tego czasu powstało tam łącznie ok. 20 km wałów. "W sumie od 1997 r., czyli od czasu powodzi tysiąclecia, w której Opolszczyzna poniosła ogromne straty, na budowę wałów w regionie przeznaczono już ponad 120 mln zł" - podsumował Zbigniew Bahryj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.