PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudują nową płytę lotniska

  • PAP    14 marca 2011 - 17:00
Zbudują nową płytę lotniska

Ponad 17 mln zł będzie kosztowała budowa płyty postojowej lotniska w podlubelskim Świdniku. To pierwszy z trzech najpoważniejszych etapów budowy Portu Lotniczego Lublin. Lotnisko w całości ma być gotowe w 2012 r.
Płytę postoju samolotów wraz ze stanowiskiem odladzania wybuduje spółka Heilit+Woerner Budowlana z siedzibą we Wrocławiu. Władze tej firmy oraz przedstawiciele spółki Port Lotniczy Lublin podpisali w poniedziałek umowę na wykonanie płyty.

Na płycie postojowej - o łącznej powierzchni blisko 40 tys. metrów kwadratowych - ma się zmieścić pięć - sześć samolotów klasy Boeing 737 lub Airbus A320. "Takie samoloty przyjęliśmy jako podstawowe do operowania z tego lotniska. To samoloty używane zarówno przez przewoźników rozkładowych, niskokosztowych jak i czarterowych" - powiedział wiceprezes spółki Port Lotniczy Lublin Dariusz Krzowski.

Płyta ma być gotowa we wrześniu tego roku. Jej budowa to pierwszy z trzech najpoważniejszych etapów budowy lotniska. W kwietniu planowane jest rozstrzygnięcie przetargu na budowę drogi startowej, a na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku ogłoszony będzie przetarg na budowę terminala.

"Wszystkie działania prowadzą nas do realizacji lotniska w założonym terminie" - zapewnił członek zarządu województwa lubelskiego Jacek Sobczak.

Lotnisko ma być gotowe w 2012 r. Będzie miało pas startowy o długości ponad 2,5 km, zdolny do przyjmowania wszystkich samolotów.

W pierwszym roku swojej działalności port lotniczy pod Lublinem ma obsłużyć około 300 tys. pasażerów, a po około 5 latach ma być zdolny do obsłużenia miliona pasażerów rocznie.

Budowa lotniska pochłonie od 350 do 400 mln zł. 200 mln zł ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałych środków dostarczą ze swoich budżetów samorządy, które są udziałowcami spółki budującej lotnisko. Przewidziana jest też emisja obligacji do wysokości 180 mln zł - pieniądze te będą przeznaczone na finansowanie budowy i rozruch lotniska.

Port ma być dochodowy najpóźniej po czterech latach działalności. 100 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Lublin mają samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.